Türk doktorlar yardım teklif etmişti; Archie’nin ailesi AİHM kararıyla yıkıldı

İNGİLTERE’de ortalama 4 aydır komada olan 12 yaşındaki Archie Battersbee’nin solunum aletinin kapatılmaması için savaşım eden ailesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmuştu. Mahkeme kararıyla Archie’nin ailesi yıkıldı. Minik çocuğun bugün yaşam destek ünitesinden çıkarılabileceği belirtiliyor.

Abone ol

İngiltere’de nisan ayından beri komada olan 12 yaşındaki Archie Battersbee’nin durumu dünya gündemine yerleşti. Hastanenin ve İngiliz mahkemenin ‘hayata geri dönüş’ şansı olmadığı sebebi öne sürülerek yaşam destek tedavisinin sonlandırılmasına karar verilmiş olduğu Archie’nin solunum aletinin kapatılmaması için savaşım eden ailesine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden de (AİHM) fena haber geldi.

Türk doktorlardan yardım teklifi aldıklarını söylemişti
Oğullarının hayatta kalması için dün sabah AİHM’e son dakika başvurusu meydana getiren anne Hollie Dance, Türkiye ve Japonya’daki doktorlardan yardım teklifleri aldıklarını söylemişti. Çocuğun tedavi görmüş olduğu Royal London Hastanesi de AİHM’in kararını bekleyecekleri sadece Archie’yi başka bir yere götürmenin “fazlaca riskli” bulunduğunu açıklamıştı.

AİHM: Kabul edilemez
Umutlarını AİHM sonucuna bağlayan aileye fena haber geldi. AİHM, ailenin yapmış olduğu başvuruyu reddetti ve İngiliz mahkemelerinin sonucuna müdahale etmeyeceğini duyurdu. Kararda ek olarak ailenin şikayetlerinin “kabul edilemez” olduğu açıklandı.

Yaşam destek aleti bugün kapatılıyor
AİHM’den gelen yanıtla yıkılan anne Hollie Dance, “Ulusal Sıhhat Servisi (NHS), hükümet, bu ülkedeki ve Avrupa’daki mahkemeler onu tedavi etmekten vazgeçmiş olabilir fakat biz vazgeçmedik” diyerek Yüksek Mahkeme’ye gideceğini söylemiş oldu. Aile bu sabah İngiltere saatiyle sabah 9.00’a kadar başvuruda bulunmazsa Archie’nin yaşam destek cihazıyla bağlantısının saat 11.00’da kesilmesi umut ediliyor.

Aile, ölüm durumunda da oğullarına bir bakımevinde “kaostan uzakta rahatlık içinde” veda etmek istediklerini söylüyor. Aile, baba Paul Battersbee bugün hastaneye dönene kadar evlatlarının yaşam destek ünitesinden çıkarılmamasını istiyor.

Hastanenin bağlı olduğu Barts Sıhhat Kurumu Başkanı Alistair Chesser, mahkeme süreci çözüme ulaşana dek bu mevzuda bir adım atmayacaklarını belirterek Archie’nin ailesinin acısına saygı duyduklarını belirtti.

TikTok…:

12 yaşındaki çocuk, 7 Nisan’da Essex’teki evinde boynuna sarılı bir iple baygın halde bulunmuştu. Ailesi, Archie’nin TikTok’ta katılımcılardan nefeslerini tutmalarını isteyen ‘Blackout’ denemesine katıldığını düşündüklerini söylemişti. Hastane, ortalama 4 aydır tedavisi devam eden çocuğun beyin ölümünün gerçekleştiğini, hayata dönme umudu olmadığını ve yaşam destek ünitesinden çekilmesi icap ettiğini korumak için çaba sarfediyor. İngiltere’de mahkeme de daha ilkin Archie’nin yaşam desteğinin kesilmesine karar vermişti.Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.