TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik: “Küçükbaş hayvancılık, devlet destekli ziraat sigortalarında atağa geçerek en yüksek senelik artış yüzdesine ulaşmıştır”

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, “Küçükbaş hayvancılık, devlet destekli ziraat sigortalarında atağa geçerek en yüksek senelik artış yüzdesine ulaşmıştır” dedi.

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, TÜİK tarafınca gösterilen 2021 yılına ilişkin devlet destekli ziraat sigortaları (TARSİM) istatistiklerini değerlendirdi. Devlet destekli ziraat sigortalarında küçükbaş hayvan yaşam sigortasının tüm branşlar içinde en fazla artış sağlanan sektör bulunduğunu vurgulayan Çelik, “Küçükbaş hayvancılık devlet destekli ziraat sigortalarında atağa geçerek en yüksek senelik artış yüzdesine ulaşmıştır. TÜİK tarafınca gösterilen 2021 yılına ilişik ziraat sigortaları verilerine gore devlet destekli ziraat sigortalarında toplam sigorta bedeli, geçen yıl bundan önceki yıla kıyasla yüzde 49,6 artarak 124 milyar 397 milyon lira olmuştur. Branş özelinde ise 11 milyar 155 milyon liralık sigorta bedeli ile en yüksek senelik artış yüzde 71,2 ile küçükbaş hayvan yaşam sigortasında görülmüştür. Dolayısıyla sektör olarak yetiştiricilerimizin tarımsal sigortaların önemini kavrayarak yaşam sigortası yaptırmaktaki hassasiyetlerinden dolayı oldukça memnunuz” ifadelerini kullandı.

Küçükbaş hayvan yaşam sigortasında poliçe sayısındaki artışa da dikkat çeken Çelik, “2020 senesinde küçükbaş hayvan yaşam sigortası kapsamındaki poliçe sayısı 57 bin 244 tane iken, bu sayı 2021 senesinde 80 bin 526 olmuştur. Doğrusu 2021 senesinde 2020 yılına gore poliçe sayısında yüzde 40,7 oranında artış sağlanmıştır. Dileğimiz önümüzdeki seneler için bu oranın daha da artmasıdır. Çiftçilikte, yetiştiricilikte risk faktörleri oldukca fazla olduğundan devlet destekli ziraat sigortalarının önemi her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır” dedi.

Küçükbaş hayvan yaşam sigortalarındaki pozitif yönde gelişmelerin yanısıra primlere ilişkin olarak da taleplerini dile getiren Çelik, “Küçükbaş hayvan yaşam sigortalarında gerek poliçe sayısı gerekse sigorta bedeli hususundaki veriler sektörümüz adına kayda kıymet sonuçlar olmakla beraber yetiştiricilerimizin oldukca azca bir kısmına karşılık etmektedir. Sektörümüzdeki riskleri minimize etmek ve daha çok yetiştiricimizin sigorta teminatına ulaşması için TARSİM primlerine sağlanan devlet desteğinin artırılması ehemmiyet arz etmektedir. Dolayısıyla oldukca daha çok yetiştiricimiz hayvanlarına yaşam sigortası yaptırabilecektir” açıklamasında bulunmuş oldu. – ANKARA

Nihat Çelik Türkiye Sigorta Iktisat Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.