TBMM KEFEK Başkanı Fatma Aksal, tahıl koridoruna ilişkin izahat yapmış oldu Açıklaması

TBMM Hanım Adam Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, tahıl koridorunun milyarlarca insanoğlunun açlık tehlikesinin önüne set olacağını bildirdi.

Aksal, yapmış olduğu yazılı açıklamada, Ukrayna ve Rusya’nın dünyanın en büyük iki tahıl üreticisi bulunduğunu belirtti.

Kovid-19 salgınıyla başlamış olan besin krizinin Rusya- Ukrayna Savaşı’yla daha da büyüdüğünü aktaran Aksal, tahıl koridorunun gıdaya ulaşımda güçlük çeken ülkeler açısından ehemmiyet arz ettiğine işaret etti.

Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) içinde meydana getirilen tahıl sevkiyatı anlaşmasıyla mühim bir adım atıldığını ifade eden Aksal, şunları kaydetti:

“Uzun süredir dünyayı tesiri altına alan pandemi sürecinin yarattığı besin krizinin peşinden yaşanmış olan Rusya-Ukrayna Savaşı mevcud besin krizini daha da tetiklemiştir. Besin problemi yalnız ülkeleri ve bölgeleri değil, tüm dünyayı etkileyen bir mevzu haline gelmiştir. Her an kıtlık tehlikesi ile karşı karşıya kalan yoksul ülkelere, Afrika’ya ulaşacak tahılın bu anlamda önemi oldukca büyüktür. Düşünün ki bu koridor ile gereksinim duyan bölgelere gidecek tahıl, milyarlarca insanoğlunun açlık tehlikesinin önüne set olacak.

Bu kapsamda dünyanın neredeyse üçte birinin tahıl ihtiyacını karşılayan Rusya ve Ukrayna düğümünün çözülmesi bakımından ülkemiz, zamanı bir adıma imza atmıştır. Cumhurbaşkanı’mızın internasyonal mevzularda gösterdiği barışçıl ve çözüm odaklı siyaset yardımıyla dünya refahına katkı sağlamaya, krizlerin çözüm etkeni olmaya devam ediyoruz.”

Milletvekili Fatma Aksal Edirne Siyaset Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.