Son dakika haberi | Düzmece arama kararıyla altın toptancısını soyma girişiminde bulunan polislere 38,5’ar yıla kadar hapis talebi

– Düzmece arama kararıyla altın toptancısını soyma girişiminde bulunan polislere 38,5’ar yıla kadar hapis talebi

İSTANBUL – Fatih’te altın toptancısını düzmece arama kararıyla soyma girişiminde bulunan ve aralarında polis memurlarının da bulunmuş olduğu 10 şüpheli hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, 3 şüpheli polis memurunun toplamda 38,5’ar yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Fatih Kemal Paşa Mahallesi’nde 19 Mayıs 2021’de altın toptancısını, yanlarında getirdikleri düzmece arama kararıyla soyma girişiminde bulunan ve aralarında 3 polis memurunun da bulunmuş olduğu 10 şüpheli hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, şüphelilerin tamamının fiil ve düşünce birliği içinde, bir plan dahilinde hareket ettikleri açıklandı.

Ilkin bulgu yapılmış oldu, sonrasında vaka planlandı

İddianamede, şüphelilerden Engin U.’nun, olayın gerçekleştiği iş yerine yüklü oranda döviz geleceği hususunda data edinmiş olduğu, bu durumu şüpheli Ömer B. ile paylaşmış olduğu, Ömer’in ise dövizi yağmalayabilmek için şüpheli Şehmuz K. ve şüpheli polis memuru Abdullah D.’ye söylediği anlatıldı. Şüpheli Engin U.’nun 20 Nisan 2021’de bulgu amaçlı iş yerinin hanına girdiğinin belirtildiği iddianamede, bu süreçte ek olarak şüpheli Şehmuz ve şüpheli işyar Abdullah’ın 5 Mayıs 2021’de Güzelyalı’ya giderek şüpheli Ömer ile buluştukları ve vakası planladıkları da kaydedildi.

Hazırlanan iddianamede, vakadan bir süre ilkin şüpheli polis memuru Abdullah’ın, daha ilkin aynı yerde vazife yapmış olduğu öteki şüpheli polis memurları Cihan A. ve Hasan Ş. ile Zonguldak’ta vazife yapmış olduğu dönemde tanımış olduğu şüpheliler Alper S. ve Ramazan Alperen G. ile iletişime geçtikleri, şüphelilere mevzuyu anlatarak eylemi beraber gerçekleştirmek için teklifte bulunmuş olduğu aktarıldı.

Polis yeleği ve düzmece arama sonucu temin ettiler

Şüpheliler Cihan, Alper, Ramazan Alperen ve Hasan’ın kendilerine yapılmış olan teklifi kabul ettiklerinin belirtildiği iddianamede, şüphelilerin 18 Mayıs 2021’de İstanbul’a gelmiş olarak işyar Abdullah’ın kiraladığı Bağcılar’daki daireye geçtikleri, söz mevzusu dairede olayın detaylı bir halde planlandığı, şüpheliler tarafınca düzmece arama sonucu elde edilmiş olduğu ve şüphelilerin vakada kullanılmak suretiyle polis yeleği ile plastik kelepçe de temin ettikleri kaydedildi.

Hedef 500 bin dolardı

İddianamede, şüphelilerin 19 Mayıs 2021 günü saat 09: 20 sıralarında söz mevzusu iş yerine transit markalı araçla 500 bin dolar para teslim edildiğini öğrendikleri, bunun üstüne harekete geçen şüphelilerden Ramazan Alperen’in dışarıda bekleyerek gözcülük yapmış olduğu, öteki şüpheliler Abdullah, Şehmuz, Cihan, Hasan ve Alper’in ise şüphelilerden Engin’den gelen bilgiler ışığında birbirleriyle işaretleşerek, takipleşerek ve yüzlerindeki maske, kafalarındaki şapka, gözlüklerle saat 09: 45 sıralarında iş yerinin bulunmuş olduğu iş hanına girdikleri kaydedildi.

Çalışanları plastik kelepçeyle kelepçelediler

Burada şüphelilerin giyindikleri polis yelekleriyle üst kata çıktıkları, şüpheli Abdullah’ın polis tanıtma kartını gösterdiği ve belinde bulunan silahı çıkardığı, düzmece arama kararını iş yeri çalışanlarına gösterdikleri, içeride bulunan çalışanları yanlarında getirdikleri plastik kelepçe ile kelepçeledikleri ve iş yerinden çıkmalarına engel oldukları açıklandı.

Kaçarken yolda duran kişiyi de vurdu

İddianamede, şüpheli Şehmuz’un içerideki müştekilere devamlı tabanca doğrulttuğu ve kafasına tabanca dayadığı, vaka esnasında içeride bulunan müştekiler ile şüpheliler içinde boğuşma yaşandığı, akabinde şüphelilerin kaçmaya başladıkları, bu sırada şüphelilerden Şehmuz’un iş yerinin banko bölümünde kendisini tutmaya çalışan müşteki İbrahim İ.’yi silahla yaraladığı ve oradan kaçarken de silahını bir kez daha ateşleyip sokakta bulunan Mesud A.’nın da yaralanmasına niçin olduğu kaydedildi.

Bu esnada şüpheli polis memuru Abdullah’ın içeride bulunan çalışanlarca yakalanarak iş yerinden kaçmasının engellendiğinin aktarıldığı iddianamede, şüphelinin etkisiz hale getirilerek polislere teslim edilmiş olduğu, ek olarak öteki şüphelilerin de ilerleyen süreçte yakalandıkları aktarıldı.

4 suçtan toplam 38,5’ar yıla kadar hapis talebi

Hazırlanan iddianamede, şüpheli polis memurları Abdullah D., Cihan A. ve Hasan Ş.’nin ‘cebir, tehdit yada hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan 4’er yıldan 14’er yıla, ‘kemiklerin kırılmasına sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama’ suçundan 1,5’ar yıldan 4,5’ar yıla, ‘silahla kendisini tanınmayacak bir hale koyması ve işyerinde birden fazla şahıs tarafınca beraber yağma teşebbüsü’ suçundan 10’ar yıldan 15’er yıla ve ‘resmi belgede sahtecilik’ suçundan 2’şer yıldan 5’er yıla kadar olmak suretiyle toplamda 17,5’ar yıldan 38,5’ar yıla kadar hapis cezaları talep edildi.

İddianamede öteki 7 şüpheli hakkında ise 1,5’ar yıldan 15’er yıla kadar değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Fatih 3. Sayfa Haberler Son Dakika

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.