Silahlı korumayla 12 senelik mescidi yıktırdı! Esenyurt’ta arsa sahibi tepki çekti

ESENYURT’ta bir mescit ortalama 12 yıl ilkin belediye tarafınca yaptırılmıştı. Arsa sahibi aniden gelip yerine yapınak yapmak için mescidi silahlı korumayla yıktırdı. Cemaat ve mescit imamlarından habersiz gerçekleşen yıkım sebebiyle Kur’an-ı Kerim’ler molozlar altında kaldı.

Abone ol

Esenyurt Osmangazi Mahallesi’nde bulunan Akın Mescidi, iddiaya gore, ortalama 12 yıl ilkin Esenyurt Belediyesi tarafınca yapılmış oldu. İbadet amacıyla bölge insanı tarafınca yoğun olarak kullanılan mescit, senelerce sorunsuz olarak vatandaşlara hizmet etti. Arsa sahibinin ortalama 6 ay ilkin mescit görevlilerinin yanına gelmiş olarak ‘Mescidi boşaltın, burası benim arsam’ demesi üstüne ise tartışmalar başladı.

Mescit imamları durumun belediye ile çözülmesi icap ettiğini söylemesi üstüne yetkililer ile diyaloğa geçen arsa sahibi, bir netice alamayınca ise habersiz bir halde geçtiğimiz salı günü mescidi yıktı.

Kur’an-ı Kerim’ler ve Türk bayrakları yıkıntı altında kaldı
İş makinelerine silahlı ve köpekli korumaların eşlik etmiş olduğu öğrenilirken, yıkım sebebiyle Kur’an-ı Kerimler ve Türk bayrakları enkazın altında kalması tepkilere niçin oldu.

Cuma namazı yıkıntı önünde kılındı
Bölgede ibadethane eksikliği sebebiyle yoğun ilgi gören mescidi dolduran vatandaşlar ise cuma namazını mescit enkazının önünde kıldığı anlamış olur vatandaşların cep telefonu kameralarına yansıdı.

“Arsa sahibi işini zorbalıkla çözdü”
Yıkılan Akın Mescidinin cemaatinden Yasin Sarı, “Burası Akın Mescidi olarak geçiyor. 11-12 yıl öncesinden belediye tarafınca bir devir söz mevzusu. Biz buraya dışarıdan, kendi kafamıza gore gelmedik. Resmi olarak, devlet izniyle yapılmış oldu bu mescit. Burada ortalama bin 200 kişilik bir cemaate namaz kıldırılıyordu. Bundan 6 ay ilkin ise bir yurttaş çıktı ve mescit görevlisi arkadaşımıza ben buranın sahibi bulunduğunu, kısa sürede mescidi boşaltmamız icap ettiğini söylemiş oldu. Doğal buradaki imam dostlar da bu şekilde bir yetkileri olmadığı için vatandaşa belediyeye yada müftülüğe gitmesi icap ettiğini söylüyor. Daha sonrasında ise 5 gün, 10 gün arayla gene gelip gidiyor. Mescidin olduğu arsa hisseli bir yer. Bu yüzden işini devlette çözemedi. Sonrasında ise işini zorbalıkla çözdü. Köpeklerle, silahlı adamlar ile burayı denetim altına aldı ve bizim bilgimiz olmadan akşam saatlerinde burayı yıktı.

“Ağlayarak giden insanoğlu vardı burada”
İçerisindeki eşyalar ile beraber bir yıkım gerçekleştiğini belirten Sarı, “Gördüğünüz benzer biçimde enkazın altında kaldı her şey. Mescit içindeki Kuran-ı Kerim’den tutunda, bayrağımıza kadar, cemaatin yardımları ile alınan halılara kadar her şey enkazın altında kaldı. Cemaat bu yıkıntının önünde, sokakta namaz kıldı. Ve her zamanki cemaatin çeyreği vardı burada. Ağlayarak giden insanoğlu vardı burada. Biz vaaz verirken de hiç kimseye hakaret etmek istemedik, oldukca dikkatli olduk. Senin yerin olabilir fakat unutma buranında gerçek bir sahibi var” diye konuştu.

Vakayla ilgili konuşan Osmangazi Mahalle Muhtarı Mustafa Aslan, “Vakası duyduğumda asra sahibi vatandaşa ‘Mevzu nedir diye sormuş oldum’. O da bana eski dönem belediye başkanının kendi arsasına mescit yaptırdığını söyleyerek ‘Ben de yerimi vermek istemiyorum’ dedi. Doğal burası yapılalı 11-12 yıl oldu. Bu sürede neredeydi, niçin ses çıkartmadı bilmiyorum. Hukuki işlerini ben bilmiyorum, orası beni ilgilendirmiyor. Vakadan sonrasında ise Cuma namazını burada, bu molozların önünde kıldık. Cemaat de ben de oldukca duygulandık. Bu kadar insanoğlunun İstanbul’un ortasında yolda namaz kılması hakikaten oldukca vahim bir durum. Daha sonrasında bu arsa sahibi vatandaşa tekrardan ulaşmaya çalıştım. Numarasını bulup aradım. Kendisine tekrardan mescidi niçin yıktınız diye sormuş oldum ve ‘sizin burada 11 dönümlük bir araziniz var, buradan bizlere bir yer ayırırsanız biz tekrardan yaparız’ dedim. Bu kadar yeri Tanrı size vermiş, sizde bizlere bir mescit yeri verin diyerek ricada bulundum…

“Fabrikanın üst katını mescide çevirip bağışlama edeceğim”

O da bana ‘Burası şuanda tarla vasfında, ben burayı arsaya çevirip bir yapınak yapacağım ve fabrikanın üst katını da mescide çevirip sizlere vereceğim’ diyerek mescide karşı olmadığını yeni yapacağı yeri de bağışlama edeceğini belirtti” ifadeleri kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.