Sarnıç Göleti’ne su elde eden pompaların kapatılmış olduğu iddiası

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi MHP Grup Başkanvekili Salahattin Şahin ve Gaziemir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca, ortak izahat yaparak orman yangınlarında helikopterlerin su almış olduğu Sarnıç Göleti’ne su elde eden pompaların Gaziemir Belediyesi tarafınca kapatıldığını iddia etti.

Meydana getirilen açıklamada geçmişte Sarnıç Belediyesi tarafınca yangınlara müdahale etmek amacıyla göletin inşa edilmiş olduğu, belediyenin kapatılmasının arkasından göletin Gaziemir Belediyesine devredildiği açıklandı.

Önceki dönemlerde gölet çevresindeki 50 hektarlık alanın belediye tarafınca halkın hizmetine sunulmak suretiyle Orman Bölge Müdürlüğü’nden kiralandığının kaydedildiği açıklamada, belediyenin bu yönetim döneminde ise tutum sebebi öne sürülerek kiralamanın iptal edilmiş olduğu ifade edildi.

Kaderine terk edilen bölgeyle ilgili tepkiler sonrası belediyenin bu bölgenin kendi sorumluluklarında olmadığı yönünde bir izahat yaptığının kaydedildiği açıklamada göleti besleyen pompaların kapatılmış olduğu ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Geçtiğimiz yıllarda bölgede meydana gelen yangınlarda Sarnıç Göleti’nden su alan helikopterler anında müdahale ile yangının büyümesini engellemiştir. Peki şimdi başkana soralım; yapıldığı ilk günden bugüne belediyeye ilişik kuyudan göleti beslemek için su pompalanıyor. Tam da yangın sezonundayken pompaları kapatarak göleti besleyen suyu niçin kestiniz ? Ihtimaller içinde bir yangında, kafi derinliği olmayan göletten helikopter iyi mi su alacak ?”

Açıklamada Belediye Başkanı Halil Arda’ya gölete ve gölet çevresindeki alana haiz çıkılması mevzusunda çağrıda bulunulmuş oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Milliyetçi Hareket Partisi su Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.