Peru’da hükümet krizi devam ederken Başbakan Torres çekilme etti

Cenup ABD ülkesi Peru’da Başbakan Anibal Torres, Cumhurbaşkanı Pedro Castillo ile alakalı cezai soruşturmalar ve hükümet krizi devam ederken çekilme etti.

Torres, Cumhurbaşkanı Castillo’ya hitaben yazdığı mektupta, “Sizinle vatanımıza ve onun dikkatsizlik edilmiş ve unutulmuş halkına hizmet ettikten sonrasında görevden ayrılıyorum.” ifadelerini kullanarak en oldukça özlemiş olduğu şey olan üniversiteye dönmek ve araştırmalarına devam etmek istediğini kaydetti.

Hükümetin en sıkıntılı krizlerinden birinin yaşandığı dönemde tekrardan kabine değişikliğine neden olan Torres, “kişisel nedenlerle” çekilme ettiğini bildirdi.

Castillo’ya yakınlığıyla malum ve şubat ayında hükümetin başına geçen Torres, Castillo’nun Temmuz 2021’de göreve başlamasından bu yana ülkenin dördüncü başbakanı oldu.

Torres, anketlerde Castillo’nun popülaritesinin oldukça düşmüş olduğu ve hükümetin istikrarsızlık yaşamış olduğu bir zamanda görevinden ayrıldı.

Öte taraftan, Castillo hakkında ikisi bir “kabahat örgütünün” parçası olup olmadığının araştırılmış olduğu beş cezai soruşturma yürütülüyor.

Castillo, sağcı aday Keiko Fujimori’yi yalnız 44 bin oyla geride bıraktıktan sonrasında Temmuz 2021’de göreve başlamıştı sadece yolsuzluk iddiaları sebebiyle popülaritesi giderek düşüyor.

Ülkede 2016’dan bu yana 5 cumhurbaşkanı değişti.

Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.