ÖSYM Başkanı’nın görevden alınmasının arkasından CHP’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a davet: Ulusal Eğitim Bakanı da görevden alınsın

31 Temmuz’da meydana gelen KPSS’de çıkan sorularının bir yayınevinin tecrübe etme sınavındaki sorularla aynı olduğu iddiaları gündemden düşmüyor. İddialar üstüne Devlet Denetleme Kurulu Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunurken ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı.

TBMM Ulusal Eğitim Komisyonu’nun CHP’li üyeleri KPSS’ye yönelik iddialar ve ÖSYM Başkanı’nın görevden alınmasına ilişkin basın toplantısı düzenlendi. CHP’li vekiller, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer‘in de görevden alınması icap ettiğini savundu. CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, “ÖSYM Başkanının döneminde asla olmadığı şekilde daha ilkin de sınavlara ilişkin tartışmalar varken asla ses çıkarmayan ÖSYM Başkanlığı ‘Bazı imtihan sorularının bir yayınevinin tecrübe etme imtihanı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin toplumsal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde aslı astarı olmayan olduğu anlaşılmıştır’ diye bir izahat yapmış oldu. Ulusal Eğitim Bakanlığı da bu mevzuya ilişkin benzer bir izahat yapmış oldu, mevzunun aslı astarı olmayan bulunduğunu iddia eden. Fakat senelerdir soruların çalındığını, delillerin ortaya döküldüğünü, şahitlerin konuştuğunu sadece ÖSYM’nin asla sesi çıkmadığı bu mevzuda bu kadar süratli cevap vermesi bizi şaşırttı.” dedi.

Sözlerini sürdüren Kaya, “İlgili kurumlarda yaşanmış olan en küçük bir olumsuzluk, direkt doğruya Ulusal Eğitim Bakanlığıyla ilgilidir. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer‘in hem de ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ün görevden el çektirilmesini talep ettik. Bu talebimizden 3 buçuk saat sonrasında Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı. Sadece bu yetmez mümkün değil. Daha ilkin ÖSYM Başkanlığı yapmış olan Mahmut Özer Ulusal Eğitim Bakanlığı koltuğunda oturmuş olduğu müddetçe Devlet Denetleme Kurulu’nun sıhhatli vazife yapması mümkün değildir.” şeklinde konuştu.

CHP'li Milletvekillerinden KPSS Tepkisi: 'Milli Eğitim Bakanını da Görevden Alın'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ederek çağrıda bulunan Kaya, “Teşekkürüm ÖSYM Başkanını görevden alması ve Devlet Denetleme Kurulu’nu göreve çağırması anlamlıdır önemlidir fakat yetmez Ulusal Eğitim Bakanını da o soruşturmanın selameti için görevden alması lazım. Bu mevzuda bu kadar süratli hareket etmiş olduğu için teşekkür ediyorum. İkinci çağrım şudur: 602 bin öğretmen ve öğretmenlik alan yeter sınavına girecek olan öğretmenler kaygı taşımaktalar. Bu kaygıyla beraber sınavlar yapılamaz. Derhal ÖSYM tepeden tırnağa değiştirilmeli. Eğitim bileşenlerinden yetkili olan sendika dahil olmak suretiyle eğitim sendikaları ile beraber bir komisyon oluşturulmalı. Bu komisyon bu süreci takip etmeli. Ek olarak TBMM Ulusal Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyeleri de bu süreci takip etmeli ve görevli kılınmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Mustafa Adıgüzel ise mevzu ile ilgili şu açıklamayı yapmış oldu: “Erdoğan’ın ÖSYM Başkanını görevden alması ‘niçin soruları sızdırdın?’ tepkisi değil ‘niçin soruları acemice sızdırdın?’ tepkisidir. FETÖ gitti maşa düştü gerçek el ortaya çıktı. Kısaca FETÖ’nün eğitimli kadrolarının daha ustaca yapmış olduğu bu işlerde şimdi acemilikler yapılmaktadır. Bu yüzden ortaya dökülmektedir. ÖSYM başkanının görevden alınmasından sonrasında bu işi daha ustaca meydana getiren şu demek oluyor ki soruları daha gizlice çaldıran kişiler göreve gelecektir. ÖSYM cemaatlerin ve tarikatların birbirlerine yaptıkları operasyonlara sahne olmaktadır. Bu mevzunun da kendi içlerinde meydana getirilen bir operasyon olabileceğini de bir köşeye not etmek isterim.

Artık bu bir acemilik olması imkansız bir operasyon da olabilir. Bundan önceki Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u uyardım. Yıldırım Kaya başkanımızın talebini bir kere daha kuvvetli bir halde yine etmek isterim. Eğer ÖSYM Başkanını görevden alıp Devlet Denetleme Kurumu’nu göreve çağırıyorsanız Ulusal Eğitim Bakanı’nın orada ne işi var? İşin başı o aslına bakarsanız.”

Cumhuriyet Halk Partisi Mahmut Özer KPSS Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.