Mısırlı iş adamlarından İsrail’e çıkarma

Mısırlı iş adamlarından oluşan bir heyetin Nitelikli Endüstri Bölgeleri (QIZ) anlaşmasını görüşmek suretiyle Tel Aviv’e geldiği açıklandı.

İsrail Dışişleri ve Iktisat Bakanlıkları tarafınca meydana getirilen ortak yazılı açıklamada, Mısırlı heyetin tekstil ve giyim sektörlerinde etkinlik gösteren iş adamlarından oluştuğu kaydedildi.

Açıklamada, ziyaretin ortalama 10 yıl aradan sonrasında İsrail‘deki hususi sektöre gerçekleştiren ilk ziyaret olduğu kaydedildi.

Heyetin, ziyaret kapsamında İsrail hususi sektöründeki meslektaşlarının yanı sıra iktisat ve tecim sektörlerindeki hükümet delegasyonları ve İsrailli şirket temsilcileriyle bir araya geleceği ifade edildi.

Görüşmelerde Mısır, ABD ve İsrail içinde 2004’te imzalanan QIZ anlaşmasının ele alınacağı aktarıldı.

Açıklamada ek olarak İsrail Iktisat ve Endüstri Bakanı Orna Barbivai’nin ifadelerine yer verildi. Barbivai, iki ülkenin şu anki amacının ticari ilişkileri güçlendirmek, ekonomik gelişme ve refahı çoğaltmak bulunduğunu belirtti.

Mısır, İsrail ve ABD içinde 2004’te imzalanan QIZ anlaşmaya nazaran, Mısır‘ın yerli ürünlerinin, gümrük vergisi alınmaksızın ABD pazarlarına ihracatı sağlanıyor.

Söz mevzusu antak kalma, bu ürünlerin girdilerinin yüzde 35’lik kısmının Mısır ve İsrail’den olmasını ve Mısır’da yapım edilen ürünlerde İsrail’e ilişik maddelerin yüzde 10,5’tan azca olmamasını öngörüyor.

QIZ anlaşması kapsamında halihazırda 980 Mısırlı şirket etkinlik gösteriyor.

Tel Aviv Iktisat İsrail Mısır Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.