KOSGEB deklare etti: Mobilya üretip satana 50 bin TL bağışlama verilecek

KOSGEB mobilya üretip satmak isteyen girişimcilere 50 bin TL bağışlama desteği verecek. Daha çok desteğe ihtiyacı olanlar ise aynı müracaat yöntemiyle geri ödemeli faizsiz 100 bin TL kredi alabilecek.

Abone ol

Ufak ve orta boy firmalara ve yeni girişimcilere sağlamış olduğu desteklerle üretim gücünün artmasında mühim rol oynayan Ufak ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) mobilya sektöre de destek verecek. KOSGEB bu amaçla “Mobilya İmalatı Bağışlama Desteği”ni hayata geçirdi. KOSGEB’den alınan bilgiye gore, mobilya imalatı desteği, mobilya üretip bu mobilyaları satmak isteyen girişimcilere verilecek.

Üretim yapma şartı

KOSGEB’in sağlamış olduğu mobilya imalat desteğine, hem beyaz eşya hem de öteki mobilyalar dahil olacak. Sadece hazır mobilyaları satmak için bir iş yeri açmak isteyen bireylere bu destek kredisi verilmeyecek. KOSGEB açıklamasında, “Destek, fabrikalarda kendi ürettiği mobilyaları satmak için bir dükkân açmak isteyen vatandaşlara verilmektedir. KOSGEB’den mobilya imalat desteği kredisini almak isteyen girişimci bireylerin, ilk olarak hangi türden mobilya üretimi yapacağına karar vermesi gerekmektedir” denildi.

C-31 kodlu mobilyayı kapsıyor

Açıklamada, mobilya imalat etmek isteyenlerin öğrenmesi ihtiyaç duyulan ilk mevzunun mobilya kodları olması gerektiğine dikkat çekilerek C-31 türü mobilyaların destekleneceği açıklandı. KOSGEB mobilya imalat desteği almak isteyen vatandaşların, KOSGEB’den alabileceği bağışlama desteğinin en fazla 50 bin Türk Lirası olduğu kaydedilen açıklamada, “Sadece, daha çok desteğe ihtiyacı olanlar, aynı müracaat yöntemiyle geri ödemeli faizsiz kredi seçeneklerini değerlendirebilir. Alınabilecek geri ödemeli faizsiz kredi üst limiti ise 100 bin TL’dir” denildi.

Mobilya iş planı gerekiyor

KOSGEB’in açıklamasında, mobilya imalat desteği verilecek girişimcilerden bazı şartlar arandığı açıklandı. Açıklamada şu noktalara dikkat çekildi:

“KOSGEB mobilya imalat desteği için aranan şartlara uygun olan girişimciler, müracaat beyanlarını, ikamet ettikleri KOSGEB Hizmet Müdürlüğü’ne yapmalıdır. Bu şartlar; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 18 yaşından büyük olmak, KOSGEB Girişimcilik Sertifikası sahibi olmak, KOSGEB Mobilya İş Planına haiz olmak. Öteki KOSGEB kredi desteklerinden değişik olarak bu destekte, mobilya iş planına haiz olmanız beklenmektedir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.