Kilis haberleri… Türkülere mevzu olan tahta darabalar Kilis’e renk katıyor

Türkülere mevzu olan tahta darabalar Kilis‘e renk katıyor

KİLİS – Türkülere mevzu olan Kilis‘in zamanı evlerindeki pencerelerin tahta darabaları (kepenk) bir asırdır kentin zamanı dokusuna da güzellik katıyor.

Geçmişi yüz yıllara dayanan Kilis‘te, taş yapı ile meydana getirilen zamanı evlerin pencerelerine tahtadan darabaların olması kente gelen yerli ve yabancıların dikkatini çekiyor. Bir dönemler pencerelerden temiz hava girmesi ve güneş ışınlarının azaltılması amacıyla kullanılan perde görevini gören tahta darabalar, bununla birlikte hırsızlık vakalarına karşı da tedbir amaçlı yapılıyordu. Günümüzde kimsenin kullanmadığı darabalar, Kilis‘te bulunan zamanı binalarda yıllara meydan okuyor.

Zamanı evlerde bulunan darabalı evlerin büyük kısmı rast ere edilerek korunuyor. Kilis‘te darabalı (Cumbalı) evlerde olarakta bilenen zamanı mekanların korunması isteniyor.

Meşhur türkücü İbrahim Tatlıses’in 1970’li yıllarda Kilis‘teki gece kulüplerinde şarkı söylediği dönemlerde Kilis ve yöresine özgü olan “Evlerinin önü tahta daraba” türküsünü söyleyerek ününe ün katmıştı.

Kilis Kültür Sanat Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.