Kastamonu gündem haberi | TATİL ÖNCESİ ARAÇ ALIMI İKİNCİ EL OTOMOBİL SATIŞINI DÜŞÜRDÜ

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği Otomotiv Meclis Üyesi ve Kocaeli Oto Tecim Merkezi Başkanı Fahrettin Batı her insanın vasıta ihtiyacını mayıs ve haziran ayında çözerek tatile ya da memleketine gittiğini, bu yüzden şimdilerde ikinci el otomobil satışlarında yüzde 50’ye yakın düşüş bulunduğunu söylemiş oldu.

Otomobil gereksinimlerini ilkbahar aylarında alarak karşılayan bazı vatandaşlar, yazın gelmesiyle beraber dinlence bölgelerine ve memleketlerine gitti. İkinci el otomotiv sektöründe bu yüzden bir sakinlik yaşanıyor. İkinci el vasıta satılmasında yüzde 50’ye yakın düşüş yaşandığını söyleyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Otomotiv Meclis Üyesi ve Kocaeli Oto Tecim Merkezi Başkanı Fahrettin Batı, “İkinci el otomotiv sektörü son geçtiğimiz 1 aya kadar iyiydi. Bayram tatilinin girmesi ve dinlence sebebiyle hepimiz vasıta ihtiyacını mayıs ve haziran ayında çözerek tatile ya da memleketlerine döndü. Satışlarımızda yüzde 40-50 içinde düşüş bulunduğunu söyleyebiliriz. Piyasalar vasıta satışı açısından normale dönecektir. İnsanlar tatilden döndüğünde okulların açılması sürecinde her insanın sıfır ya da ikinci el vasıta ihtiyacı olacak. Bundan dolayı piyasanın 15 Ağustos’tan itibaren normale döneceğini düşünüyoruz. Şu anki darlığı aşacağız diye düşünüyorum” dedi.

‘ÇOK ARTIŞ ÖNGÖRMÜYORUZ’

Önümüzdeki süreçte fazla fiyat artışı oluşmayacağını ifade eden Batı, “Şu anda satışlar stabil hale geldi. Ayın 2-3’ü itibarıyla otomobil fiyatlarında yüzde 3- 5 içinde sıfır araçlarda artış oldu. Bu ikinci ele yansımayacak. İkinci el piyasasında bir miktar köpük oluşmuştu ve o köpüğü dengeleyecek ikinci el piyasası. Fazlaca artış asla öngörmüyoruz” diye konuştu.

‘BAYİLERE YETERLİ ARAÇ GELMİYOR’

Otomobil bayilerine fazla vasıta gelmediğini belirten Batı, “Bunun sebebi her insanın bilmiş olduğu benzer biçimde birkaç senedir devam eden çip krizi ve kablo krizinden kaynaklı. Bir bayi ortalama 1 ayda yüz vasıta satacak kapasitesi var ise maksimum 20-25 vasıta arası geliyor ve bunu her insana yetiştiremiyorlar. Bu engelleme birazcık daha devam edecek. Fakat en önemlisi Çin ve Tayvan içinde olabilecek ihtimaller içinde cenk pozisyonu her şeyin önüne geçti. Elektronik, otomobil ve çiple ilgili kullanılan her araç-gereç için bu sebeple dünyada üretilen çipin 3’te 2’den fazlası Tayvan’da üretiliyor. Orada olacak askeri hareket ya da başka bir şey dünyadaki elektronik, araçlar, uçakları da dahil edilebilir, TV, laptop aklınıza gelen her şeyde ciddi bir fiyat artış olabilir. Ümit ederim böyle bir durum gerçekleşmez ve olursa dünya için iyi olmaz ve bu mesele büyüyüp gider” ifadelerini kullandı.

Tragger Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.