İngiltere’den tehlikeli sonuç faiz sonucu: 27 yıl sonrasında en büyük artış

İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarını 50 baz puan artırarak 27 senenin en büyük artışı olan %1,75’e yükselterek, Birleşik Krallık ekonomisinin uzun bir durgunlukla karşı karşıya olduğu mevzusunda uyarıda bulunmuş oldu.

Abone ol

Bankadan meydana getirilen açıklamada, BoE’nin, siyaset faizini 0,50 baz puan artırarak yüzde 1,75 seviyesine çıkarma sonucu almış olduğu açıklandı.

Banka, artan enflasyonu denetim altına alabilmek için 1995 yılından bu yana tek seferde en yüksek faiz artışına imza atarken, son adımla beraber siyaset faizi, Aralık 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Karar 1’e karşı 8 oyla alındı
BoE Para Politikası Kurulu tutanaklarında, Kurul’un 8 üyesinin siyaset faizinin 50 baz puan, bir üyesinin ise siyaset faizinin 25 baz puan artırılması yönünde oy kullandığı kaydedildi.

Senenin son 3 ayında resesyon uyarısı
Ülkede enflasyonun bu senenin ekim ayında yüzde 13,3 ile zirve yapmasının beklendiği aktarılan tutanaklarda, hane halkının aylık averaj enerji faturasının geçen yıla oranla 3 kat artarak ortalama 300 sterline yükseldiği, bu artışın hane halkı üstünde yaratacağı baskı sebebiyle ekonominin bu senenin son 3 ayında resesyona girmesinin beklendiği açıklandı.

Baıley, ileride faiz artışı yönünde yeni adımların gelebileceğinin işaretini verdi
İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, faiz artışı kararının peşinden düzenlenen basın toplantısında, mayıs ayı raporundan bu yana tahminlerde meydana getirilen revizyonların çoğunun itici gücünün Ukrayna’da devam eden harp ve artan enerji fiyatlarından kaynaklandığını belirtti.

BoE’nin enflasyonun hedeflenen yüzde 2 seviyesine çekilmesi mevzusunda kesin bulunduğunu vurgulayan Bailey, BoE’den ileride faiz artışı yönünde yeni adımların gelebileceğinin işaretini de verdi.

“Tüm seçenekler masada” ifadesini kullanan Bailey, BoE’nin enflasyonda yüzde 2 seviyesine ulaşılması mevzusunda “eğer” ya da “fakat” benzer biçimde bir söyleminin olmadığını söylemiş oldu.

Bailey, İngiltere’de enflasyonun bu senenin sonunda yüzde 13’ün üstüne çıkarak zirve yapmasının beklendiğini, gelecek senenin büyük bir kısmında da “devasa yükseklikte” seviyelerde seyretmeye devam etmesinin öngörüldüğünü kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.