İçişleri Bakanı Asil, KKTC İçişleri Bakanı Öztürkler ile bir araya geldi

İçişleri Bakanı Süleyman Asil, resmi ziyaret kapsamında Türkiye’de bulunan Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler ile görüştü.

Bakan Asil, Öztürkler’i, İçişleri Bakanlığında resmi törenle karşıladı. Öztürkler’in merasim mangasını selamlaması ve onur defterini imzalamasının peşinden Asil, konuk bakanı makamında ağırladı.

Bakan Öztürkler, burada yapmış olduğu konuşmada, anavatanda, Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunmaktan her zamanki benzer biçimde büyük bir gurur duyduğunu belirterek, “Siz değerli üyelerimizin, anavatanımızın bizlere gösterdiği destek, biz için oldukca mühim.” diye konuştu.

KKTC İçişleri Bakanlığı görevini bir ay ilkin yürütmeye başladığını anımsatan Öztürkler, “Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki en mühim anane, ilk ziyaretler daima Türkiye Cumhuriyeti’ne gerçekleştirilir ve mevkidaş bakanla görüşmeler önemlidir. Bu da benim bakan olduktan sonraki ilk yurt dışı ziyaretim. Sizlerle burada bulunmaktan hem büyük bir onur hem de büyük bir gurur duyuyorum.” ifadesini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Asil, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Hem Türkiye hem bakanlık sizin. Bakanlığımıza onur verdiniz.” dedi.

Öztürkler’e, bakanlık görevinin hayırlı olmasını dileyen Asil, “KKTC ve sizin varlığınız hem milletimiz hem coğrafyamız için bir güvence, bir onurdur bizim adımıza.” diye konuştu.

Asil, KKTC ile ilişkilerin kardeşlik hukuku içinde yürüdüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Tanrı zorluklara karşı bizlere kuvvet versin. Birbirimize olan muhabbetimizi ve bu güzel ilişki biçimimizi oldukca daha iyi bir noktaya getirsin. Tüm düşüncemiz odur. Birçok ülkeyle diplomatik ilişki, diplomatik temaslar kurulabilir fakat biz kendi ailemizin içerisindeyiz. Bu vesileyle birçok ortak yürüttüğümüz sorun var. Bunlar da bilmenizi isteriz ki gücümüz neye yeterse, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gene Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan ki onunla da iyi bir hukukumuz söz mevzusuydu İçişleri Bakanımızdı, bu çerçeve içinde adımlarımızı atacağız.”

Asil ve Öztürkler, baş başa görüşmelerinin peşinden Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde (GAMER) heyetler arası görüşmeye başkanlık etti.

Siyaset Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.