dYdX, Ethereum’dan Cosmos tabanlı blok zincirine geçiyor

En büyük merkeziyetsiz borsalardan önde gelen dYdX kendi blok zincirini geliştiriyor. dYdX, bu adımı 2022’nin sonuna kadar platformu tamamen merkeziyetsiz hale getirme planının bir parçası olarak atıyor. dYdX V4 isminde olan yeni sürüm, Cosmos ve Tendermint proof-of-stake konsensüs protokolüne dayalı olacak.

Mevzuya ilişkin resmi açıklamada, dYdX V4’ün herhangi bir blok zincirinin destekleyebileceğinden fazlaca daha çok veri hacmine ölçeklenebilirken tamamen merkeziyetsiz bir yapıda olacağı açıklandı. Ek olarak, dYdX V4’ün tüm kodlarının açık kaynak olacağı, her şeyin izinsiz ağlar üstünden yapılacağı ve hiçbir hizmetin dYdX’in şirketi dYdX Trading tarafınca yürütülmeyeceği vurgulandı.

Açıklamada, “Merkeziyetsiz, zincir dışı bir komut defteri ve eşleştirme motoru geliştirmek ve büyük bir DeFi protokolü olarak Ethereum’dan emsalsiz bir zincire geçmek, bugüne dek fazlaca fazla denenmiş değil. Sadece bunun, dYdX’e merkezi borsalarla rekabetçi bir edinim sunacak, uzun vadeli bir ağ geliştirmede en iyi fırsatı verdiğine inanıyoruz.” denildi.

dYdX, 2017 senesinde Coinbase ve Uber’in eski mühendisi Antonio Juliano tarafınca kuruldu. Platformun 24 saatlik işlem hacmi ortalama 700 milyon dolar. Bugüne dek dört yatırım turu tamamlayan dYdX, bunların tamamında 87 milyon dolar topladı. Borsanın yatırımcıları içinde Andreessen Horowitz, Paradigm, Polychain benzer biçimde önde gelen firmalar bulunuyor.

Son olarak, bugünkü gelişmenin arkasından Cosmos’un token’ı ATOM yüzde 10, dYdX’in token’ı DYDX ise yüzde 15 artış yaşadı.

En güncel gelişmelerden derhal haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.