Dünya diken üstünde! Kovaları hazırlayın, su kıtlığı fazlaca uzakta değil

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkisiyle mevsimlerde de bozulma meydana geldi. Bozulmalarla beraber mevsimler kaydı. Başta Avrupa olmak suretiyle dünyanın birçok ülkesinde yazları meydana gelen aşırı yağışlar sebebiyle seller meydana geldi. Ülkelerin bazı kesimleri ise neredeyse asla yağış almadı.

İngiltere de aynı durumdan mustarip. Ülkenin Londra’da ve güneydoğu kesimlerinde hava sıcaklıkları yüksek seyrederken, Hampshire ve Wight Adası sakinlerine kuraklık sebebiyle suyu daha dikkatli kullanmaları uyarısında bulunulmuş oldu. Kuzeyde ise durum daha değişik.

Dünya diken üstünde! Kovaları hazırlayın, su kıtlığı çok uzakta değil

İngiltere’nin daha şimal bölgeleri, günlerdir devam eden fırtınalar ve şiddetli sağanak yağışlarla boğuşuyor. Dere seviyelerinin yükselmesi sebebiyle sel baskınları sorunları yaşanıyor.

Mevzuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan bir iklim uzmanı, 2022 yılının üstün dereceli sıcaklıklarla hatırlanacağını belirterek, kuraklığa da dikkat çekti. Ulusal İklim Data Merkezi’nden Dr. Mark McCarthy su kıtlığının beklenenden daha yakın bulunduğunu açıkladı.

Barış Yahya Çinçin
Sulh Yahya Çinçin
Gündem Editörü Haberler.com – Dünya

Dünya Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.