Denizlerin kurutucusu balon balığını avlayanlara destek arttırıldı

Balon balığı türlerinden “lagocephalus sceleratus” avcılığı meydana getiren balıkçılara, 200 bin adede kadar tane başına 12,5 lira, öteki türlerini avlayanlara da 1 milyon adede kadar tane başına 2,5 lira destekleme ödemesi yapılacak.

Abone ol

Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesi Hakkında Kararda Değişim Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Sonucu, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararla Türkiye kara sularında yayılım gösteren yabancı istilacı balon balıklarının popülasyonlarının ve stoka katılım oranlarının düşürülmesi, ülke balıkçılığının ve ekonomisinin uğrayacağı zararın azaltılması, sucul biyolojik çeşitliliğin ve stokların korunması, kaynakların sürdürülebilir ve rasyonel kullanılabilirliğinin sağlanması hedefleniyor. Bu kapsamda, geçerli ruhsat tezkeresine haiz balıkçı gemisi ile su ürünleri avcılık faaliyeti meydana getiren ve istilacı balon balığı türlerini avlayan balıkçılara tane başına yapılacak direkt destekleme ödemesi tekrardan belirlendi. Kararla, belirlenen tane sınırı düşürülürken tane başına yapılacak destek tutarı ise artırıldı.

Buna bakılırsa, balon balığı türlerinden “lagocephalus sceleratus” avcılığı meydana getiren balıkçılara 200 bin adede kadar (200 bin tane dahil) tane başına 12,5 lira destekleme ödemesi yapılacak. Öteki balon balığı türlerine ise 1 milyon adede kadar (1 milyon tane dahil) tane başına 2,5 lira ödenecek.

Karar, 1 Ocak 2022’den geçerli olmak suretiyle yürürlüğe girdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.