Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tehlikeli sonuç ziyaret! Soçi’de Putin ile bir araya gelecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tahran’da 19 Temmuz’da meydana getirilen üçlü zirvenin arkasından yarın Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Putin’le bir araya gelecek. Görüşmede başta Suriye’nin kuzeyine ihtimaller içinde operasyon olmak suretiyle tahıl koridoru, Ukrayna savaşı şeklinde mevzular görüşülecek.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daveti üstüne yarın Soçi’ye günübirlik emek harcama ziyareti gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından meydana getirilen açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın Rus mevkidaşıyla yapacakları görüşmelerde Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin yanı sıra güncel küresel ve bölgesel meseleler hakkında düşünce teatisinde bulunulacaktır.” bilgisi verildi.

Soçi’de 5 tehlikeli sonuç dosya
SURİYE’DE GÜVENLİ BÖLGE: Görüşmede en mühim gündem maddesini Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde terör örgütüne yönelik düzenlemeyi düşündüğü ihtimaller içinde askeri operasyon oluşturacak. Erdoğan, Putin’e Suriye’nin kuzeyinde 30 kilometre derinliğinde bir terörden arındırılmış bölgenin oluşturulamadığını, bu bölgelerin güvenli hale getirilmesinin bir zorunluluk bulunduğunu vurgulayacak.

TERÖRİST SALDIRILAR: Erdoğan, Rusya ile Ekim 2019’da imzalanan 10 maddelik Suriye mutabakatını gündeme getirecek. Rus mevkidaşından anlaşmada yer edinen sorumlulukların yerine getirilmesini isteyecek, Suriye’de terör örgütü PKK/YPG’nin Türkiye’ye ve Suriyeli sivillere yönelik saldırılarının sürdüğüne dikkat çekecek.

ATEŞKES DİPLOMASİSİ: Cumhurbaşkanı, görüşmede Rusya ile Ukrayna içinde sulh zemininin en kısa sürede tekrardan oluşturulması zorunluluğunu da gündeme getirecek. Erdoğan, kalıcı ateşkesin sağlanması için Türkiye’nin üstüne düşeni hayata geçirmeye hazır bulunduğunu iletecek.

TAHIL KORİDORU: Soçi buluşmasında Türkiye’nin koordinasyonunda uygulamaya geçirilen tahıl koridoru anlaşmasının işleyişi ele alınacak. Tahıl yüklü gemilerin sorunsuz şekilde dünya pazarlarına yetişmesi için kurulan mekanizma çerçevesinde önümüzdeki dönemde atılabilecek adımlar ve besin güvenliği de masadaki başlıklar içinde.

İKİLİ İLİŞKİLER: Görüşmede Türkiye ile Rusya arasındaki ikili ortaklaşa iş başlıkları da konuşulacak. Akkuyu Nükleer Santralı’nda son günlerde yaşanmış olan gelişmeler başta olmak suretiyle enerji ve müdafa alanındaki projeler masada olacak. Türkiye-Rusya içinde tecim hacminin arttırılmasına yönelik atılabilecek adımların da ele alınması umut ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.