Evlatların icra kanalıyla teslimi artık yok! Resmi Gazete’de gösterildi

Hakkaniyet Bakanlığınca hazırlanan “Çocuk Teslimi Ve Çocukla Kişisel İlişki Kurulmasına İlişkin İlam Ve Önlem Kararlarının Yerine Getirilmesine Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Abone ol

Resmi Gazete’de piyasaya sürülen yönetmelikle boşanan eşler, çocuklarını görebilmek için icra dairelerine değil uzmanların vazife yapmış olduğu “Adli Destek Ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri”ne başvuracak.

Yayım zamanı itibarıyla yürürlüğe giren yönetmelikle çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin ilam ve önlem kararlarının yerine getirilmesine dair vazife, yetki ve sorumluluklar ile buna ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Buna bakılırsa, boşanma süreci ve sonrasında evlatların ikincil örselenmelerine mahal verilmemesini amaçlayan yönetmelik, icra kanalıyla çocuk teslimi uygulamasını sona erdirdi.

Yeni çocuk teslim usulüyle anne babalar çocuklarını görebilmek için artık icra dairelerine değil uzmanların vazife yapmış olduğu “Adli Destek Ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri”ne başvuracak.

Çocuklarıyla görüşmek isteyen ebeveynler artık herhangi bir ücret ödemeyecek. Yapılacak tüm harcamalar Hakkaniyet Bakanlığınca karşılanacak.

Teslim işlemleri ebeveynlerin kapısında değil, çocuk dostu şekilde tasarlanan çocuk görüşme merkezlerinde gerçekleştirilecek.

Her durumda ilk olarak çocuğun üstün yararı dikkate alınacak. Çocuk teslimi ve kişisel ilişki kurulması işlemlerinde, çocukla yazışma ve görüşme mevzusunda uzmanlar ve rehber öğretmenler görevli olacak.

Ilk olarak taraflarla iletişime geçilerek, aralarında yaşanabilecek çekişmelerin evlatları üstündeki negatif tesirleri ve sürecin ne şekilde yürütülmesi gerektiği mevzusunda rehberlik edilecek.

Ihtimaller içinde yeni çatışma ve gerginliklerin önüne geçilmesi için taraflar istemedikçe ve çocuğun üstün yararı gerektirmedikçe taraflar karşı karşıya getirilmeyecek.

Çocuklar bu süreçte yapılacak iş ve işlemler hakkında gelişim düzeylerine uygun şekilde uzmanlarca bilgilendirilecek.

Çocuğun duygu durumunun gözetilmesi ve ihtimaller içinde çatışmalardan mümkün olduğunca uzak tutulması amacıyla uzmanlar gerekirse mesleki müdahalelerde bulunacak.

Çocuğun görüş ve düşünceleri de önemsenerek kendisini ifade etme hakkı gözetilecek.

Tarafların birbirleri ve evlatları ile aralarındaki sorunların uygun şekilde çözümünün sağlanabilmesi amacıyla ihtiyaç duyulan hallerde kendilerine danışmanlık verilecek.

– 50 il ve ilçede çocuk görüşme merkezleri hazır
Hakkaniyet Bakanlığından edinilen bilgiye bakılırsa, icra kanalıyla çocuk teslimine son veren ilk pilot Çocuk Görüşme Merkezi’ni, Hakkaniyet Bakanı Bekir Bozdağ haziranda Uşak’ta açmıştı.

Ilk olarak 25 il ve ilçede oluşturulan çocuk görüşme merkezlerinde Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri koordinesinde ve uzmanların desteğiyle 2 bin 302 çocuk ebeveyni ile bir araya gelmiş olarak görüşme fırsatı elde etti.

Hakkaniyet Bakanlığı, 1 Ağustos’ta 13 il ve 12 ilçede daha bu yeni uygulamayı başlattı. Çocuklar yararına oluşturulan çocuk görüşme merkezlerinde uzmanlar ve rehber öğretmenler eşliğinde hizmet sunulan il ve ilçe sayısı 50’ye ulaştı.

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle uygulamanın yaygınlaştırılması ve bir yıl içinde tüm il ve ilçelerde bu uygulamaya geçilmesi planlanıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.