Bu İndikatörler Bizlere Bitcoin Dönüşünü Söyleyecek Mi?

Kasım ayından beri düşüş periyodunda olan Bitcoin, senenin başından beri %55 kıymet kaybederken son 30 günlük periyotta %28 kıymet yitirdi.

Bu yazımızda sizler için bazı indikatörleri inceledik.

Logaritmik MACD (LMACD) / Haftalık

Bitcoin’in 1 haftalık grafiğinde LMACD indikatörü, neredeyse tüm dönüş bölgelerini tespit etmiş. Bitcoin’in 19 bin dolardayken 26 haftalık hareketli ortalamayı temsil eden mavi çizginin “üstten” 9 haftalık hareketli ortalamayı temsil eden kırmızı çizgiyi keserek uyarı vermesinin arkasından Bitcoin fiyatı 3 bin dolarlara kadar gerilemişti. Arkasından 3 bin dolar dönüşünde de mavi çizgi bu sefer kırmızı çizgiyi “alttan” keserek yükseleceğinin sinyalini vermişti.

69 bin dolar seviyelerinden süregelen düşüşte de mavi ve kırmızı çizgi uyarıyı vermiş sadece şu anda dönüş başladığına dair indikatöre nazaran bir emare bulunmuyor.

Supertrend / Haftalık

Hiçbir alım satım bir tek indikatörlere nazaran yapılmamalıdır sadece fikirlerimizle örtüşüp örtüşmediği denetim edilebilir. Supertrend indikatörü haftalık periyotta dönüş bölgelerini tahmin etmiş şeklinde göründe dahi günlük ve 4 saatlik periyotta o denli verimli çalışmıyor.

Şu anda bu indikatörde LMACD şeklinde herhangi bir dönüş sinyali vermemiş. İndikatöre nazaran dönüşten bahsedebilmemiz için indikatörün yeşile dönmesini beklemeliyiz.

Stoch RSI / Haftalık

Bir tek ayı ve boğa sezonları için değiş nerdeyse tüm dönüş noktalarını bilmiş olduğu kabul edilen Stoch RSI, Göreceli Güç İndeksi (RSI) olarak malum indikatörün bir değişik veriyorsundur. Ek olarak mavi ve kırmızı çizginin hareketlerine nazaran yorumlanıyor. Son 14 periyotluk sürede Stoch RSI, (Mevcut RSI – En Düşük RSI) / (En Yüksek RSI – En Düşük RSI) şeklinde bulunur.

Çizgiler belirtilen bölgenin altındayken mavi çizginin alttan kırmızı çizgiyi kesmesi yükseliş getireceği düşünülürken bölgenin yukarısında mavi çizginin kırmızı çizgiyi kesmesi düşüş yaşanacağını belirtiyor.

Mevcut durumda Bitcoin fiyatının birazcık daha yükselmesi durumunda ve haftalık kapanış gelmesi durumunda mavi çizginin kırmızı çizgiyi alttan keseceğini görebiliyoruz. Bir tek bu duruma nazaran aksiyon alınması yanlış olsa dahi önceki hareketlerinden yola çıkılarak bir düşünce olarak indikatöre bakabilirsiniz.

  • İçerikte yer edinen tüm veriler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Yatırım kararlarınızdan yazının yazarları görevli tutulamaz. Ek olarak her yatırım ve tecim hareketi risk barındırır. Bu yüzden yatırım yaparken kendi araştırmalarınızı yapmanız gerekmektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.