Balıklı Rum Hastanesi’ndeki hasar açıklandı Yangında çatı tamamen yanmıştı

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Balıklı Rum Hastanesi’nin huzurevi bölümünde çıkan yangının arkasından meydana getirilen ilk hasar tespit çalışmalarında zamanı öneme haiz tescilli binanın taşıyıcı unsurlarda herhangi bir zarar olmadığının belirlendiğini, kısmi restorasyonla binanın eski haline gelebileceğini söylemiş oldu.

Abone ol

Arısoy, AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Betül Sayan Kaya ve beraberindeki uzman heyetle Balıklı Rum Hastanesi’ndeki hasar tespit ve temizlik emekleri hakkında data almak için bölgeye geldi.

Binanın çevresini ve içini uzman heyetlerle ziyaret eden Arısoy, hasar tespitiyle ilgili ilk neticeleri basın mensuplarıyla paylaştı.

Arısoy, binanın bir kısmının ve bilhassa çatı bölümünün yangından zarar gördüğünü belirterek, “Her ne kadar tüm binada kolay tadilat ve tamirat yapılması gerekse de binanın taşıyıcı unsurlarında herhangi bir sorun yok. Bilhassa çatı kısmını onarım etmek lazım. Geri kalan kısımlarda oldukca büyük bir iş olmadığı kanaatindeyiz fakat mühim olan teknik uzmanlarımızın vereceği karardır. Netice olarak kolay tadilat onarımla problemler aşılabilecek benzer biçimde görünüyor.” diye konuştu.

Yangının arkasından mevzu hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da data verdiklerini söyleyen Arısoy, belediye olarak mevzuyla ilgili kapsamlı emek harcamalar yürüttüklerini kaydetti.

– “Temizlik için 40 kişilik bir ekip çalışıyor”
Sabah saatlerinde Balıklı Rum Hastanesi Vakfı Başkanını ve Başhekimi ziyaret ettiklerini anımsatan Arısoy, “Yanan binanın yangın artıklarını temizlemek suretiyle şu anda Zeytinburnu Belediyesine bağlı 40 kişilik bir ekip çalışıyor. Bir taraftan da burası tescilli bir yapı biliyorsunuz ki, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğümüzle konuştuk. Bölgeden Koruma Kurullarının Müdürü ve uzmanları gelip yerinde tespitler yaptılar. Bir an evvel burayı tekrardan fonksiyonuna döndürmek için çalışıyoruz.” dedi.

Koruma Kurulları kararları çerçevesince, mevzuat çerçevesince kısa bir zamanda binayı tekrardan ayağa kaldıracaklarını dile getiren Arısoy, “Şimdi sırada bir an evvel tekrardan binayı fonksiyonuna kavuşturmak, aslına uygun olarak restore etmek meselesi kalıyor. Bunun için de Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanımız başta olmak suretiyle, Valimiz, çoğumuz takip halindeyiz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Binada hasar tespit emekleri kapsamında Zeytinburnu Belediyesine bağlı birçok ekip ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ekipleri koordineli emek harcamalar yürütüyor.

Hasar tespit çalışmalarının arkasından binanın restorasyonuyla ilgili nihai karara varılacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.