Balıkesir’de orman yangını kısmen denetim altında alındı

Balıkesir’in Susurluk ilçesinde akşam saatlerinde başlamış olan orman yangınına müdahale havadan ve karadan sürüyor. Yangın 6 saatin peşinden kısmen denetim altına alındı. Yangına ‘Yarasa’ denilen gece görüş kameralı helikopter müdahale ediyor.

Abone ol

Edinilen bilgiye nazaran, Balıkesir’in Susurluk ilçesi Yıldız Köy Mevkii ormanlık alanda akşam 18.30 itibariyle yangın çıktı. Kısa sürede değişik noktalara sıçrayan yangına Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri 35 arazöz, 5 dozer, 8 su ikmal aracı, 4 kara ekibi, 1 gece görüş helikopteri ve 250 personelle yangına müdahale ediyor. Hava kararmadan 7 helikopter, 2 amfibi tayyare alevlerle savaşım ederken, güneş batımı ile birlikte yerini ‘Yarasa’ tabir edilen gece görüş helikopterine bıraktı.

Ek olarak Balıkesir ve ilçe belediyelerinden itfaiye araçlarıyla çevre şehirlerden arazözler ve takımlar yangına müdahale ediyor.

Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Cenup, “Ters kompartmanda kaldığımız için yangın tam gözükmüyor. Fakat, yaygın bir yangın ortamı oluşmuş. Yer yer alevler görülüyor. Orman Bölge Müdürlüğü, belediye imkanları seferber ediliyor. Bir tane gece görüşlü yangın helikopteri de çalışıyor. Gündüz de helikopterler geldi. Kısmen yangına egemenlik var. Burası çamlık bir orman ve yangına uygun. Dolayısıyla fazlaca büyümeden hakim olunur. Alanla ilgili miktarı kestirmek mümkün değil. Yangın vadide olduğundan rüzgar kısmen etkili oluyor. Şu an rüzgar yok. Ay ışığının düzgüsel olması gece görüşlü helikoptere yardım ediyor diyebiliriz. Derhal altımızda Susurluk nehri var suyu da oradan alıyor. Keşke 3-4 tane daha gece görüşlü helikopter olsa fazlaca iyi olur” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.