Bakan Ersoy deklare etti Turizmde lüks çadır tatili başlıyor

Türkiye turizmde lüks otel tatiline alternatif olarak lüks çadır tatili turizmi başlatıyor. Bakan Mehmet Nuri Ersoy bilgileri deklare etti.

Abone ol

Lüks çadır turizminin mühim bir alternatif gezim türü bulunduğunu belirten Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, mevzuyla ilgili yasal altyapının oluşturulduğunu, usul ve esaslar hakkında da çalışmaların sürdüğünü söylemiş oldu. Uzmanlar da lüks çadır turizmine ciddi bir yatırım talebi beklediklerini dile getirdi.

Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Lüks Çadır turizminin mühim bir alternatif Gezim türü bulunduğunu belirterek, “Uygulamaya esas olacak usul ve esaslar hakkında lüzumlu emek harcamalar Bakanlığımızca sürdürülmektedir. Kanun değişikliği ile ilk kere yasal altyapısı oluşturuldu” dedi. CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, Bakan Ersoy’un yanıtlaması suretiyle Meclis Başkanlığı’na bir önerge verdi. Karavan ve çadır turizminin pandemi ile beraber yükselen kıymet haline geldiğini vurgulayan Serter, “Lüks karavan ve çadır turizmini barındıran alternatif turizmin planlı gelişmesi noktasında Bakanlığınızca atılacak adımlar nedir?” diye sordu. Bakan Ersoy, önergeyi şu şekilde yanıtladı:

“Lüks çadır, çadır ve karavan alanı yapılması ve işletilmesine ilişkin değişimleri içeren 18 Temmuz 2021 tarihindeki ‘Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişim Yapılmasına Dair Kanun’ 28 Temmuz 2021 tarihindeki Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Uygulamaya esas olacak usul ve esaslar hakkında lüzumlu emek harcamalar Bakanlığımızca sürdürülmektedir. Kanun değişikliği ile ilk kere yasal altyapısı oluşturulan bu gezim ürününe ilişkin Kanun değişikliği 28 Temmuz 2021 tarihinde yayımlandığından, Kanun değişikliği doğrultusunda uygulamaya esas olacak usul ve esaslar hakkında Bakanlığımız emek harcamaları devam etmektedir.

Kolay konaklama gezim belgesi
Kanun maddesinde belirtildiği şeklinde Bakanlığımızca belirtilen süre içinde başvuruda bulunan konaklama tesislerine kolay konaklama gezim işletmesi belgesi verilecektir. İzmir ili kapsamında Bakanlığımızca yürütülen plan ve proje çalışmalarında da bu biçim alternatif gezim türlerini geliştirmek adına araştırmalar yapılmaktadır. ‘Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişim Yapılmasına Dair Kanun’ ile ‘Turizmi Teşvik Kanunu’na eklenen Geçici Madde 11 ile belediyeler tarafınca düzenlenen işyeri açma ve emek verme ruhsatı ile faaliyette bulunan konaklama tesislerine bir yıl içinde Bakanlığımızdan belge alma yükümlülüğü getirilmiştir.

Bilinmiş olduğu suretiyle, mühim bir alternatif gezim türü olan lüks çadır turizminin, ülkemiz mevzuatında da yasal altlığının oluşturulması ve kontrollü gelişiminin sağlanması amacıyla, 28 Temmuz 2021 tarihindeki Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişim Yapılmasına Dair Kanunun 4’üncü maddesinde ilgili fıkra düzenlenmiştir.”

Tabiat ile uyumlu çevreye dost olmalı
Geçen yıl meydana getirilen değişiklikte de çadır turizmindeki tesislere ilişkin çerçeve şu şekilde belirtiliyor:

“3621 sayılı Kanuna uygun olmak kaydıyla, yerleşim tasarım ve yönetim planı ile koşulları belirlenen, naturel çevre ile uyumlu, kalıcı yapı içermeyen, lüzumlu güvenlik tedbirleri alınan iyi donanımlı lüks çadırlarda gelişmiş hizmet sunan geçici lüks çadır tesisleri yapılması amacıyla kiralama yapılabilir. Tesis kapsamında yapılacak her türlü birim, temelsiz ahşap platform üstüne, mümkün olan minimum müdahaleyle, çevre dostu çadır malzemesi kullanılarak ve naturel ekosisteme uygun olarak yapılır. Bakanlığın belirlediği kriterlere uygun yapılmayan ve gezim işletmesi belgesi almayan tesisler işletmeye açılamaz. Sözleşmelerine aykırı olarak Bakanlığın belirlediği kriterlere uygun yapılmayan tesislerin kira sözleşmeleri feshedilir ve taşınmazın tahliyesi sağlanır.”

Valilik ve belediyelere genelge gönderilecek
Türkiye Kamp ve Karavan Derneği Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Tokalak da şunları aktardı:

“Türkiye’de pandemi ile beraber çadır ve karavan kamp turizmi oldukca büyüdü. Evvelinde Türkiye’ye yurtdışından pek karavan gelmezdi. Şimdi birçok şirket satmak için getiriyor. Tutarları da 400 ila 500 bin lira civarında. Son iki yılda karavan sayısı beşe altıya katlandı. Türkiye’de de imalatçıları var. Her marangoz ‘ben karavan yapıyorum’ diye karavan imalatı yapıyor, derme çatma bir halde. Bu tarz şeyleri da alan da var. Türkiye’deki kamping oldukca sınırı olan. Bununla ilgili olarak Kültür ve Gezim Bakanlığı bir genelge hazırlıyor. Valilik ve belediyelere kamping açmak isteyenlere destek olmaları için yönerge gönderecek. Daha detaylı ve kapsamlı bir genelge olacak. Lüks çadır turizmi ile de daha oldukca otel işletmeleri ilgileniyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.