Asgari tutara örnek zam! Hak-İş Başkanı: Toplu sözleşmelerde iyileştirme eğer olmazsa kıyamet kopar

Hak-İş Konfederasyonu’ndan asgari ücret zammı öncesi ‘örnek zam’ adımı geldi. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, başkanlığını yapmış olduğu Hizmet-İş Sendikası çalışanlarının maaşına temmuz ayından itibaren ‘6 aylık enflasyon artı iyileştirme’ zammı yapma sonucu aldıklarını bildirdi. Arslan, Temmuz’da bir tek asgari tutara değil, tüm hususi ve kamu çalışanlarının maaşlarına ek zam isteyip ‘kıyamet kopar’ öngörüsünde bulunmuş oldu.

Abone ol

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, başkanlığını yapmış olduğu Hizmet-İş Sendikası çalışanlarının maaşına temmuz ayından itibaren ‘6 aylık enflasyon artı iyileştirme’ zammı yapma sonucu aldıklarını deklare etti.  Arslan, bu zamla asgari ücret mevzusunda hemen hemen net kararını veremeyen hükümete bir anlamda örnek olacakları mesajı verdi.

6 aylık enflasyon yüzde 40 olacak…
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bu senenin ilk 6 aylık süreci için tüketici enflasyonunu yüzde 40 civarında açıklaması umut ediliyor. Bu durumda sendika çalışanlarına ‘yüzde 40 TÜFE artı iyileştirme’ yöntemiyle yüzde 50’ye varan oranlarda ara zam yapılması gündeme gelebilecek.

Enflasyonun bu kadar süratli yükseleceğini tahmin edemedik
Arslan, enflasyonun böylesine hızla yukarı gideceğini tahmin edemediklerini, artan yaşam pahalılığıyla beraber ara zammın kaçınılmaz hale geldiğini söylemiş oldu. Personelin enflasyon kaybını temmuzda telafi etmek için ilk olarak Hizmet-İş’te ‘enflasyon artı iyileştirme’ emek harcaması başlattıklarını belirten Arslan şöyleki konuştu:

Hak-İş bünyesindeki tüm sendikalarda çalışan işçilere de…
“Ilkin kendi sendikamızda toplu sözleşmeleri enflasyona karşı korumak için ilke sonucu aldık. 6 aylık TÜFE ne çıkarsa onun üstüne bir miktar iyileştirme ekleyip ara zammı yapacağız. Makasın açılmaması için seyyanen ödeme de olacak. Hak-İş ile konfederasyona bağlı tüm sendikalarımızdaki personelin toplu sözleşmelerine de bu zammın uygulanmasını görüşe açacağım.”

‘Toplu sözleşmelerde iyileştirme eğer olmazsa kıyamet kopar’
Mahmut Arslan, temmuzda bir tek asgari tutara değil kamu ve hususi sektördeki sendikalı sendikasız tüm çalışanlara ara zam yapılması icap ettiğini söylemiş oldu. Arslan, “Yalnız asgari tutara zam yapılıp da toplu sözleşmelerde iyileştirme yapılmazsa o gün kıyametin kopacağı gündür. 20 senelik işçiyle asgari ücretli aynı maaşı alırsa, toplu sözleşme sistemimiz tümden çöker, sendikal mücadelenin anlamı kalmaz” dedi.

Ücret vergisi 1 yıl alınmasın! Kira zammı sınırlandırılması şeklinde…

Enflasyonu telafi zammının ülke genelindeki tüm çalışanlara uygulanmasının koşul bulunduğunu söyleyen Mahmut Arslan, bunun için devletin gerekirse teşvik ve destek vermesi icap ettiğini belirtti. Arslan, kira zamlarının sınırlandırılmasında olduğu şeklinde devletin ücretlerden bir yıl süreyle vergi almama, SGK primini fondan ödeme şeklinde yöntemlerle maaşlarda net iyileştirmelerin önünü açabileceğini açıkladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.