Ankara gündem haberleri | Kağıt toplayıcıları 10 bin TL değerinde bakır çubuk çaldı

İstanbul Sultangazi‘de kağıt toplama bahanesi ile bir iş yerinden bakır çubuk çalmak için gelen kişi tek başına gücü yetmeyince arkadaşını desteğe çağırdı. Hırsızlık anı ise güvenlik kamerasına yansırken araştırma meydana getiren işletme sahibi 10 bin TL tutarındaki malzemelerin bir kısmını bulup kağıt toplama aracına ise el koydu.

Vaka, geçtiğimiz Pazartesi saat 04.30 sıralarında Sultangazi Cebeci Mahallesinde bulunan bir iş yerinde yaşandı. Edinilen bilgiye nazaran, musluk için kullanılan bakır iç malzemelerinin imalatını meydana getiren iş yerinde çalışanların ve iş yeri sahiplerinin gece saat 03.00 sıralarında paydos edip evlerine gitmelerinin peşinden sokağa gelen ve sözde kağıt toplayıcılığı meydana getiren bir şahıs yapınak içinde bulunan işlenmemiş bakır çubukları gözüne kestirdi. Kırık halde bulunan camdan elindeki aparat ile malzemeleri çekmeye çalışan hırsız gücü yetmeyince ise arkadaşından yardım istedi. Bir süre sonrasında vaka yerine gelen arkadaşı ile beraber malzemelerin bir kısmını alıp Cebeci Mahallesinde bulunan Dökümcüler sitesine götürmüş olan hırsızlar, malzemeleri başka bir araca aktardıktan sonrasında yine vaka yerine geldi. İkinci kere malzemeleri çalan hırsızları binada bulunan bir bayan fark ederek işletme sahiplerine haber verdi. İş yerinin soyulduğunu öğrenen işletme sahipleri Süleyman ve Mustafa Ünverdi kardeşler, bakır malzemelerin hırsızlar tarafınca Dökümcüler sitesine götürülmüş olabileceğini tahmin edip siteye gidip burada araştırma yapmış oldu. İş yeri sahibi kardeşler burada kağıt toplayıcıların kullandığı çekçek diye tabir edilen aracın içinde kendilerine ilişik demir çubukları buldu.

“10 DAKİKA ARA İLE 2 TUR YAPIP GÖTÜRMÜŞLER”

Yaşanmış olan vakası özetleyen işletme sahiplerinden Süleyman Ünverdik, “Pazar gecesi saat 03.00’e kadar çalıştık biz gittikten sonrasında bu çekçek aracı ile güya kağıt toplayan şahıslar camdan yanlarında getirdikleri aparat ile bizim malzemeleri çekmişler ve yükleyip 10 dakika ara ile 2 tur yapmış olup götürmüşler. 3. turda ise üst kattaki komşumuz korkmuş ve bizlere haber verdi. Ikimiz de gittik ve çekçek aracını yabancı uyrukluların olduğu bölgede bulduk. Arabanın üstünde malzemeleri bulduk fakat daha önceki turda götürdüklerini bulamadık, ortalama 10 bin TL tutuyor onlar da. Sadece hanım komşumuz diyor ki, geldikleri otomobil bu değildi, aktarma yapmış olup başka bir otomobile koymuşlar biz bunların bulunmasını istiyoruz” dedi.

Kardeşi Mustafa Ünverdi ise, “Çekçek işi yapanlar hep 2. Cebeci bölgesinde olduğundan sabah saat 05.30’da gittim baktım bizim malzemeler çekçeğin üstünde, oradaki bekçi ben bağırınca bırakıp kaçtılar, dedi. Pek inanmadım fakat malzemeler bizlere ilişik diye alıp getirdik. Fakat gene de 10 bin TL civarında zararımız var” dedi.

OLAY ANI KAMERADA

Kağıt toplayıcılarının iş yerinden hırsızlık yaparak bakır malzemeleri çaldıkları o anlamış olur ise çevrede bulunan güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde ilkin kağıt toplama işi meydana getiren bir hırsızın çekçek aracı ile vaka yerine geldiği, peşinden bir süre sonrasında ise çağırdığı arkadaşının kendisine desteğe geldiği ve araca yüklediği malzemeleri götürmüş olduğu görülüyor.

(Hasan Tik /İHA)

Sultangazi Araştırma 3. Sayfa Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.