AK Partili vekiller: Asgari ücretlere düzenleme olmak zorunda yoksa…

Asgari ücretlilere düzenleme, dar gelirlilere rahatlatacak adımlarla ilgili AK Partili vekillerle görüşen Haber Türk yazarı Muharrem Sarıkaya meydana getirilen düzenlemeleri yazdı.

Abone ol

Haber Türk yazarı Muharrem Sarıkaya, AK Parti milletvekilleri ile yapmış olduğu görüşmeyi köşesine taşıdı. Sarıkaya, vekillerin ekonominin içinde bulunmuş olduğu durumun kendileri açısından sorun yarattığını söylediğini aktardı. 

Sarıkaya, yazısında şu ifadeleri kullandı:
“Beklentileri bilhassa dar gelirlileri rahatlatacak adımların atılması yönünde. Bunun için ekonomik şartların uygun olduğu kanısını da taşıyor. Dikkat çektikleri ise bütçenin 125 milyar civarında vergi gelirleri dolayısıyla fazla veriyor olması…

‘Vergi gelirleri oldukca iyi. O nedenle bütçe iki aydır fazla veriyor. Birazcık dar gelirliye bu fazlayı aktarıp, rahatlama sağlamamız gerekir’ beklentisinde.

Bu görüş, AK Parti’nin bir süre ilkin meydana getirilen kampında da dile getirilmiş. Bu mevzuda kabinenin adım atmasını bekliyorlar.

Nitekim buna ilişkin ilk sinyal de dün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığında meydana getirilen iktisat kurulu toplantısından geldi; evlere verilen doğalgaz fiyatını aşağı çekmek için BOTAŞ’a destek verilmesi için adım atıldı…

Bunun kafi olmaması, asgari ücret dahil, ücretlerde de yeni bir düzenlemenin yapılması gerektiğine de dikkat çektiler…

‘Devletin artan döviz ve enerji maliyetleri karşısında ek bütçe halletmeye gerekseme duyulduğu süreçte bu olabilir mi?’ diye sormuş oldum.

Cevap dikkat çekiciydi: ‘Olmak zorunda; yoksa…'” 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.