ABD’de maymun çiçeği alarmı! Acil durum deklare edildi

ABD Sıhhat ve İnsani Hizmetler Bakanı Xavier Becerra, maymun çiçeği virüsü salgını sebebiyle ABD’de halk sağlığı acil durumu duyuru edildiğini deklare etti.

Abone ol

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ), 23 Temmuz’da maymun çiçeği virüsü sebebiyle Internasyonal Halk Sağlığı Acil Durumu (PHEIC) duyuru etmesinin peşinden ABD’de maymun çiçeği virüsü salgını sebebiyle halk sağlığı acil durumu duyuru etti.

ABD Sıhhat ve İnsani Hizmetler Bakanı Xavier Becerra yapmış olduğu açıklamada, maymun çiçeği virüsü salgını sebebiyle ABD’de halk sağlığı acil durumu duyuru edildiğini duyurarak, “Bu virüsle mücadelede bir sonraki seviyeye hazırız. Her Amerikalıyı maymun çiçeğini ciddiye almaya ve bu virüsle savaşım etmemize destek olmak için mesuliyet almaya çağırıyoruz” dedi.

Acil durumun duyuru edilmesi ile virüs ile mücadelede acil durum fonlarına erişim kolaylaşacak, sıhhat kurumlarının vakalar ve aşılar hakkında daha çok veri toplamasına izin verilecek ve aşı dağıtımı hızlandırılacak.
ABD’de maymun çiçeği vakaları 6 bin 600’ü aşarken, hastaların neredeyse tamamı erkeklerden oluşuyor. ABD’deki vakaların 4’de 1’i New York eyaletinde bulunurken, California ve Illinois, geçtiğimiz pazartesi günü maymun çiçeği sebebiyle acil durum duyuru etmişti.

ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) bakılırsa, bu yıl dünya genelinde minimum 26 bin 200 maymun çiçeği vakası tespit edildi. ABD’de maymun çiçeği tespit edilen vakaların averaj yaşın 35 olduğu anlatılarak, şu ana kadar ABD’de 5 çocukta virüsün tespit edilmiş olduğu aktarıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.