Yüksekova’da et yiyen ‘Sarıkız’ örümceği görüntülendi! Tek ısırığı insanı yere seriyor

Havaların ısınmasıyla yılan, örümcek benzer biçimde hayvanlar kendini göstermeye başladı. Pek oldukca ilden yılan ısırması vakalarına ilişkin haberler geliyor. Nadir görülen ‘Sarıkız’ örümceği de bu zamanda kendisini gösteren hayvanlardan biri oldu.

“DÜRTTÜM, SALGIRGAN HALİYLE KARŞILIK VERDİ”

‘Sarıkız’ı kayda alan Umut Bartın o anları şu şekilde söyledi: ” Yüksekova‘nın Kuruköy bölgesinde ovayı gezerken karşılaştığım birçok böceğin yanında tam yol kenarında büyük bir örümceğin ilerlediğini gördüm. Bu örümcek, Türkiye’nin daha oldukca Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde bulunan ‘Sarıkız’ dediğimiz ölümcül zehri olan örümcek türüydü. O anda ineklerini orada otlatan yaşlı bir amcaya da durumu belirttim. Aldığım değneği örümceğe yaklaştırdım. Örümcek saldırgan haliyle karşılık vermeye başladı.

Yüksekova'da et yiyen 'Sarıkız' örümceği görüntülendi

“BİTKİLERİN ARASINA KARIŞARAK GÖZDEN KAYBOLDU”

Zehirli ‘Sarıkız’ örümceği bir metreye kadar zıplayabiliyor ve tehdit olarak görmüş olduğu canlıya zarar verebiliyor. Ben de bu düşünceyle ve korkarak tam olarak yaklaşamadım. Örümceğin etle beslendiğini ve sıcak topraklarda ‘çöl örümceği’ olarak da bilindiğini ve etrafa çekince saçtığını biliyordum. En sonunda yolun kenarında bitkilerin arasına karışarak gözlerden kayboldu. Bilhassa köy halkının bu örümcekler mevzusunda oldukca oldukca dikkat etmelerini önemle belirtmek isterim” dedi.

Yüksekova'da et yiyen 'Sarıkız' örümceği görüntülendi

Yüksekova'da et yiyen 'Sarıkız' örümceği görüntülendi

Yüksekova Hakkari Bartın Yaşam Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.