Yediiklim Yayınevi’ne ilişik 2 adreste meydana getirilen aramalarda, fazlaca sayıda materyale ve sual örneğine el konuldu

Ankara Güvenlik Müdürlüğü Mali Suçlarla Savaşım Şubesi ekipleri, Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK) KPSS soruşturmasına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunmasının arkasından Yediiklim Yayınevi’ne ilişik 2 adrese baskın düzenledi.

Güvenlik ekipleri tarafınca yayınevinin Kızılay ve Ostim’deki adreslerinde meydana getirilen aramalarda, incelenmek suretiyle fazlaca sayıda dijital materyale ve sual örneklerine el konuldu.

EMNİYET EKİPLERİ, YEDİİKLİM YAYINEVİ'NE AİT 2 ADRESTE ARAMA YAPTI

Yediiklim Yayınları avukatı Mustafa Serdar Gözüküçük, operasyon sonrası yapmış olduğu açıklamada, bir sual haricinde birebir benzer probleminin olmadığını aktararak “Sınava girmiş tüm öğrencilerin dört gözle beklediği, bu soruşturmanın güvenilir, süratli ve kamuoyunu doyum edecek şekilde sonuçlanabilmesi için gün içinde tüm informasyon, belge ve dokümanlar yönetimsel birimlere, güvenlik birimlerine teslim edilmiştir. Toplumsal medyada bir tıkla her insana piyasaya sürülen sorumsuzca paylaşımlarda, bir sual haricinde aslen birebir probleminin olmadığı sadece benzer soruların olduğu görülecektir” dedi.

EMNİYET EKİPLERİ, YEDİİKLİM YAYINEVİ'NE AİT 2 ADRESTE ARAMA YAPTI

Avukat Gözüküçük, açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Bu mevzuda yarın daha detaylı, sual örneklerinin de yer almış olduğu tüm belgeler basın mensuplarına ekip halinde dağıtılacaktır. Yarın gene DDK’ya da lüzumlu bilgilendirme notları iletilecektir. Şu anda hiçbir gözaltı yok, gözaltı olacak bir durum da yok. Bunların bir tek belli bir talebe grubuna yada kendi öğrencilerimize değil, alenileştirilerek Türkiye’deki 980 ilçemize gönderilen, genel testler olduğu ortadadır. Aslına bakarsanız aynı sorular YouTube kanalımızda ve toplumsal mecrada, hocalarımızın video çözümlerinde de yayınlanmıştır. Asla hiç kimseye hususi olarak sual verilmemiştir.”

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), “Devlet Denetleme Kurulu (DDK) tarafınca meydana gelen denetleme ile eş zamanlı olarak Yükseköğretim Kurulu’nca da araştırma başlatılmış olup netice en kısa zamanda ve saydam bir halde kamuoyu ile paylaşılacaktır” açıklamasında bulunmuş oldu. Mevzu ile ilgili YÖK’ün yapmış olduğu yazılı izahat şöyleki:

“31 Temmuz 2022 tarihinde meydana gelen Kamu Çalışanı Seçme Sınavında (KPSS) çıkan bazı soruların, bir yayınevi tarafınca çıkarılan tecrübe etme kitapçığındaki sorularla benzerlik gösterdiği yönündeki iddialar üstüne, mevzunun denetlenmesi için Sayın Cumhurbaşkanımız tarafınca Devlet Denetleme Kurulu (DDK) göreve getirilmiştir. Devlet Denetleme Kurulu tarafınca meydana gelen denetleme ile eş zamanlı olarak Yükseköğretim Kurulunca da araştırma başlatılmış olup netice en kısa zamanda ve saydam bir halde kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

2022 KPSS’deki sorulardan bazılarının Yediiklim Yayınevi’nin bir tecrübe etme sınavında daha ilkin yayınlandığı iddiaları gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KPSS sorularının sızdırıldığı iddiası karşısında DDK’ya araştırma talimatı verirken ÖSYM başkanını da görevden almıştı.

İlgili Haberler

Ankara Güvenlik Müdürlüğü Mali Suçlarla Savaşım Ankara Başsavcılığı KPSS Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.