TÜİK deklare etti: Avrupa’da 100 avro olan hizmet Türkiye’de 40 avroya geliyor

TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK) 2021 yılına ilişkin ‘hane halkı nihai tüketim harcamalarına bakılırsa satın alma gücü paritesi’ sonuçlarında Avrupa Birliği (AB) devletlerinde 100 avro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin Türkiye’de 40 avro karşılığı Türk lirası (TL) ile satın alınabileceği açıklandı.

Abone ol

TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK) 2021 yılına ilişkin ‘hane halkı nihai tüketim harcamalarına bakılırsa satın alma gücü paritesi’ neticelerini deklare etti. Türkiye’nin tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi 40 oldu. Bu kıymet, 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi genelinde 100 avro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin Türkiye’de 40 avro karşılığı Türk lirası (TL) ile satın alınabileceğini gösterdi.

Karşılaştırmalarda 27 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Özgür Tecim Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 aday ülke (Türkiye, Şimal Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk) ve 1 potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) kapsandı. Ülkeler itibarıyla karşılaştırıldığında 36 ülke içinde tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi en yüksek ülke 167 ile İsviçre, en düşük ülke ise 40 ile Türkiye oldu.

Kişisel ulaşım araçları endeksi Avrupa ile eşit
Türkiye’nin tüketim mal ve hizmetleri grubuna ilişkin fiyat düzeyi endeksi alt gruplar itibarıyla incelendiğinde, kişisel ulaşım araçları endeksi 100 olarak gerçekleşti ve bu gruba ilişkin fiyat düzeyinin AB ülkeleri averajına eşit olduğu görüldü.

Öteki alt gruplar bazında ise tüketici elektroniği endeksi 75 olarak belirlendi ve bu gruplarda Türkiye’nin fiyat düzeyi öteki alt gruplara nispeten yüksek seyretti. Buna karşılık lokanta ve oteller endeksi 40 olarak hesaplandı ve fiyatlar öteki alt gruplara bakılırsa düşük düzeyde kaldı. Giyim grubunda ise Türkiye, 33 endeks değeriyle, karşılaştırmalarda yer edinen 37 ülke içinde en düşük endekse haiz ülke oldu.

Elektronik ürünler Türkiye’de daha pahalı
Öteki alt gruplar bazında ise tüketici elektroniği endeksi 68 olarak belirlendi. Bu grupta Türkiye’nin fiyat düzeyi öteki alt gruplara kıyasla yüksek seyretti. Buna karşılık giyim endeksi 46 olarak hesaplandı ve bu grupta fiyat düzeyi öteki alt gruplara bakılırsa düşük kaldı. Lokanta ve oteller grubunda ise Türkiye, 42 endeks kıymeti ile karşılaştırmalarda yer edinen 36 ülke içinde en düşük endekse haiz ülke oldu.

Fiyat düzeyi endeksi ülkelerin ulusal para birimlerinin karşılaştırmalı olarak döviz kuruna bakılırsa alım enerjisini gösteriyor. Bir ülkenin fiyat düzeyi endeksi 100’den büyük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu averajına bakılırsa pahalı, 100’den ufak ise ucuz olarak ifade ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.