Taşlara olan tutkusu sanata dönüştü

Taşlara olan tutkusu sanata dönüştü

MALATYA – Malatya’nın Yazıhan ilçesinde yaşayan Hüseyin Çakıl, 90 senelik yaşamı süresince irili ufaklı yüzlerce taşı yontup şekillendirerek yazılar yazdı. Ortalama 60 senedir taşlara biçim veren Çakıl, evinin dört bir tarafında sergilediği taşlara ise gözü benzer biçimde bakıyor.

İlerleyen yaşı ve sıhhat sorunları sebebiyle bir süredir taş yontmaya ara veren Hüseyin Çakıl, bugüne dek biçim verdiği 400’den fazla taşı bir oldukça güzel sanatlar öğrencisinin ve yontu meraklısının da uğrak yeri haline geldiği evinin çatı içinde ve bahçesinde sergiliyor.

“Çocukluğumdan beri taşlara merakım vardı”

1965 senesinde Yazıhan’a yerleşirken ev yapımında arta kalan taşlara yazılar yazmaya başladığını aktaran Çakıl, “Çocukluğumdan beri taşlara merakım vardı, Malatya’ya gidince cami önlerinde yazıları görünce bende bu tarz şeyleri yazayım diye heveslenirdim. Daha ilkin de torna vida yoktu, zor şartlar altında yazılar yazıyordum. Eski yazıya oldukça uğraştım fakat alışamadım hocasız olmuyor sonrasında Türkçeye çevirdim” dedi.

“Taşlar yüzünden hanımla arayı bozdum”

Bir süre Almanya’dan getirmiş olduğu keski aletleri ile de emek harcamalar yaptığını aktaran Çakıl, “Malatya’da gömüt taşlarına yazı yazan birinden keski ve murç istedim vermedi. Ondan sonra saniyeden ve Almanya’dan temin ettiğim keskilerle devam ettim derken yaşta geçti taşta bitti. Hanımla arayı bozdum hanım taş yapmama karşı idi. Torunlarım taşları satmamı istemiyor ilerde müze de sergilemeyi düşünüyorlar” diye konuştu.

Almanya Yazıhan Malatya Kültür Sanat Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.