Taksicilerden taksimetre için yeni talep! Bakanlığa ilettiler

Taksi ücretlerine zam geldiği süre taksimetre güncelleme için verdikleri ücretten ve yaşanmış olan kuyruktan sorun yaşayan taksiciler Endüstri ve Teknoloji Bakanlığına mevzuya kamunun el atması için davet yapmış oldu.

Abone ol

Taksimetreciler Dayanışma Derneği, taksimetre güncelleme ücretleri üstünden haksız kazanç sağlanmaması ve ücretin doğru hesaplanabilmesi için bu ücretin kamu tarafınca belirlenmesine yönelik talebi Endüstri ve Teknoloji Bakanlığına ilettiklerini bildirdi.

Dernek, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in taksimetre güncelleme bedelinin düşürülmesi çağrısına ilişkin yazılı izahat yapmış oldu.

Açıklamada, yükselen döviz kuru ve akaryakıt fiyatlarına bağlı olarak taksimetre ücretlerinin önceki dönemlere kıyasla daha sık güncellendiği ifade edildi.

Kur artışı, maaş zamları, kira giderleri ve işletme maliyetleri hesap edilerek geçmiş yıllara oranla tarife güncelleme işleminde de daha yüksek ücretlerin talep edilmiş olduğu belirtilen açıklamada, taksimetreci esnafının aldıkları ücretlerin içinde ne olduğu sorulmadan bunun fazla bulunduğunu söylemenin akla ve insafa sığmadığı savunuldu.

Taksimetrecilik yapmanın zorluklarına değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bahse mevzu ücretlerin haksız kazançlara sebep olmaması ve doğru hesaplanabilmesi için devlet tarafınca belirlenmesi icap ettiğini ve bu yöndeki talebimizi ilgili bakanlığa sunmuş bulunmaktayız. Taksimetre bayileri ve üreticilerinin yaptıkları iş ve icra ettikleri meslekleri ‘beş dakikalık iş’ olarak değerlendirilemez. O ‘beş dakikalık iş’in yapılabilmesi için her bayi ve üretici belirli bir yatırım yapmakta, tesisler kurmakta, mühendisler çalıştırmakta, teknik personel yetiştirmekte ve çalıştırmakta, yetki ve sertifikasyon için her yıl binlerce lira para harcamakta ve yapmış olduğu her güncellemenin vergisini kuruşu kuruşuna ödemektedir. Sayın Palandöken’e çağrımız, bu konudaki açıklamasını bir de taksimetreci esnafını dinleyerek güncellemesidir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.