Son Dakika: Devlet Denetleme Kurulu, KPSS skandalıyla ilgili kabahat duyurusunda bulunmuş oldu

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafınca 31 Temmuz Pazar günü düzenlenen Kamu Personel Seçme Imtihanı’nda ( Kpss ) 30’un üstünde probleminin bir yayınevinin tecrübe etme testlerinde çıkan sorularla benzer olduğu ve sızdırıldığı iddiası tepkilere niçin oldu.

Kpss sorularının sızdırıldığı iddiasıyla ilgili eğitim sendikaları hukuki adımları atacaklarını açıklarken siyasal parti liderleri de mevzunun takip edeni olacakları yönünde paylaşımlar yaptılar. Birçok aday da CİMER’e başvurarak şikâyetlerini dile getirdi ve sınavın iptal olmasını talep etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kpss‘de çıkan soruların bir yayınevinin tecrübe etme sınavındaki sorularla aynı olmasına yönelik iddialar üstüne dün akşam Devlet Denetleme Kurulu’na araştırma talimatı verdi. Erdoğan’ın DDK’ya verdiği talimatın arkasından aynı gece Resmi Gazete’de ÖSYM Başkanı’na ilişkin karar yayımlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla piyasaya sürülen Resmi Gazete kararıyla ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı.

Aygün’ün görevden alınmasının arkasından Devlet Denetleme Kurulu müfettişleri de iddialar hakkında harekete geçti. DDK görevlisi müfettiş heyeti, ÖSYM’de araştırma başlattı. Meydana getirilen incelemeler hakkında konuşan Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı, “Bir mesele görünüyor. KPSS ile ilgili probleminin ne boyutta bulunduğunu müfettiş arkadaşlarımızın emek vermesi gösterecek” dedi.

Görevlendirilen heyetin yerinde araştırma yapacağını belirten Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı şu şekilde konuştu: “Bir kurul görevlendirdik. Müfettişlerden oluşan kurul yerinde araştırma ve araştırma meydana getirecek. ÖSYM’deki araştırma ve araştırma sürecine ilişkin bir süre vermemiz şu aşamada mümkün değil. Tabloyu tam olarak görmemiz lazım. Sadece mümkün olan en kısa sürece raporumuzu Cumhurbaşkanına sunacağız. Bir mesele göründüğünü ifade etmiştim. Probleminin ne boyutta bulunduğunu müfettiş arkadaşlarımızın emek vermesi gösterecek.”

Son Dakika: Devlet Denetleme Kurulu, KPSS skandalıyla ilgili suç duyurusunda bulundu

ÖSYM’de incelemelerini tamamlayan Devlet Denetleme Kurulu, 2022-KPSS lisans oturumuna ilişkin iddialar mevzusunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına kabahat duyurusunda bulunmuş oldu.

Mesut Şahin
Mesut Şahin
mesut.sahin@haberler.com Haberler.com – Güncel

Devlet Denetleme Kurumu KPSS Güncel Haberler Son Dakika

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.