Sağlıkta sertlik mevzusunda Cumhur İttifakı’nı suçlayan Kılıçdaroğlu’na AK Parti’den ilk cevap

CHP’nin sıhhat çalışanlarına yönelik şiddetin görüşülmesi için 120 milletvekiliyle verdiği dilekçenin arkasından, Meclis Başkanı Mustafa Şentop içtüzük gereği TBMM Genel Kurulu’na toplanma çağrısı yapmış oldu. AK Parti ve MHP, muhalefetin muhteşem toplanma çağrısına karşı çıktı.

HDP ise CHP’nin bu teklifi verirken kendilerine sorulmadığına dikkat çekerek, bunu siyasal nezaketsizlik nitelendirerek oturuma katılmadı. HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, Türk Tabipler Birliği’nin sıhhat emekçilerine şiddetin önlenmesi amacıyla hazırladığı yasa teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu. Teklifte, Türk Ceza Kanunu’ndaki birçok suça “sıhhat kurum ve müesseselerinde” ve “sıhhat meslek mensuplarına” ibaresinin eklenmesi öngörülüyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile beraber ortalama 100 CHP’li milletvekil, 32 İYİ Parti milletvekili, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, DEVA Partisi Milletvekili Mustafa Yeneroğlu Genel Kurul’da hazır bulunmuş oldu. Sadece oturumun açılması için lüzumlu 200 milletvekili hazır bulunmadığı için TBMM muhteşem toplanamadı. Kılıdaroğlu çıkışta gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, “Sağlıkta sertlik,Türkiye’nin temel problemlerinden birisidir. Bu problemi çözecek olan organ TBMM’dir. TBMM’nin bu acı vakaları engellemek açısından, önlemek açısından göreve çağrı ettik. CHP, İyi Parti ve Demokrat Parti’den dostlar buradalardı. Tamamımız görevimizi yaptık fakat parlamentoyu işlevsiz kılan, iki temel kurum şu demek oluyor ki AK Parti ve MHP gelmedi. Dolayısıyla bundan sonrasında olacak tüm negatif olayların sorumlusu da onlardır” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, sıhhat çalışanlarına meydana getirilen şiddetle ilgili izahat yapmış oldu. Ünal, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Meclis’i muhteşem toplantıya çağırmasını eleştirerek “Kemal Kılıçdaroğlu ‘Bu saatten sonrasında sağlıkçılara karşı sertlik eylemi yapılırsa bunun sorumlusu AK Parti ve MHP’dir’ demiş. Sıhhat çalışanlarımıza yönelik şiddetle savaşım için meydana getirilen tüm emek harcamaları görmezden gelip bir tek bu cümleyi sarfedebilmek için toplantı daveti yaptılar. Cumhur İttifakı, sıhhat çalışanlarımıza sertliği engellemek için TCK’da mühim değişimleri hayata geçirdi. Son olarak Haziran ayında düzenleme yapılmış oldu. Sıhhat Bakanlığımız, sıhhat çalışanlarımıza sertlik mevzusunda çözüm odaklı çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.” ifadelerini kullandı.

AK Parti'li Ünal: Bakanlığımız, sağlık çalışanlarımıza şiddeti engelleme konusunda çalışmalarını sürdürüyor

Ünal paylaşımını şu sözlerle tamamladı: “CHP her mevzuda olduğu benzer biçimde bu mevzuda da istismar siyasetini sürdürüyor. Çözüm konuşulurken engel siyasetini öteki zamanlarda ise istismar siyasetini ilke edinen CHP aklı, her seferinde çözümün parçası olmak yerine probleminin bir parçası olmayı politika edinmiş durumdadır. CHP’nin TBMM’yi muhteşem toplantı davetinde de aslolan sorun sıhhat çalışanlarımıza yönelik şiddete çözüm arayışı değildir. CHP’nin bu tutumu maalesef içine düşmüş olduğu siyasetsizliğin bir sonucudur”

AK Parti'li Ünal: Bakanlığımız, sağlık çalışanlarımıza şiddeti engelleme konusunda çalışmalarını sürdürüyor

Cumhuriyet Halk Partisi Mahir Ünal AK Parti Siyaset Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.