Nureddin Nebati, “Sizde enflasyon oldukça yüksek” diyen yabancı bakana verdiği cevabı canlı yayında söyledi

Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün akşam katılmış olduğu bir canlı yayında ekonomiye ve gündeme ilişkin mevzularda değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

YABANCI BAKAN İLE MUHABBETİNİ AKTARDI

Dün TÜİK tarafınca açıklanan enflasyon verilerine değinen Bakan Nebati, ondan sonra yabancı bir bakanla yaşamış olduğu enflasyon diyaloğunu söyledi. Nebati, “Yabancı ülkenin bir bakanıyla söyleşi ediyoruz. ‘Sizin ülkede enflasyon oldukça yüksek’ dedi, ben de ‘Doğru’ dedim. Biz bununla savaşım edeceğiz, biz bunu çözeceğiz, kararlıyız. Fakat bakın dedim, ‘Ben bu enflasyonla sokağa çıkıyorum. Siz yüzde 10 enflasyonla sokağa çıkamıyorsunuz. Bu ‘Vay be hepimiz kanıksamış’ anlamında olan bir şey değil. Bu şu anlama gelir; insanoğlu işini kaybetmediği için, mevcud zorlukları -özellikle dar gelirlilerin yaşadıkları problemleri- gören, okuyan bir iktidarı, bakanı görmüş olduğu için ben çıkabiliyorum” ifadelerini kullandı.

“ARALIKTA ENFLASYON DÜŞÜŞ EĞİLİMİNE GİRECEK”

Enflasyonda düşüş içinse yıl sonunu işaret eden Bakan, “Şu an 31 milyona yakın insan istihdam ediliyor. 30 milyonun altına düşsün diyorlar. Türkiye yüzde 14’lük manşet faize erişmesi için 2 yıl kaybediyor. Türkiye bu şekilde karar alsa küçülmeye adım atar. Söylediğim yolu seçtik. Büyümeden ödün vermiyoruz. Büyümeden ödün vermeyince enflasyonla savaşım zaman alır. Emtia tutarları dünyada zirveye geldi. Besin fiyatlarında tahıl koridoru açılmasıyla gevşeme oldu. Emtia tutarları gevşemeye başladı. En mühim sorunumuz petrol. Besin fiyatlarında, emtia fiyatlarında, petrolde sakinleşme var. Enflasyondan hastalık duyan toplumsal beklenti oluştu. Bu durumların dengelenmesi enflasyon baskısını azaltacak. Attığımız adımlarla enflasyonun engellenmesi için mühim adımlar atıyoruz. Aralık ayında enflasyon düşüş eğilimine girecek.” dedi.

Gözde Nur Bayar

Nureddin Nebati Iktisat Iktisat Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.