NATO vatanlarında halkın ittifaka desteği arttı

NATO müttefiki ülkelerde yaşayanların ittifak üyeliğine verdikleri destek geçen yıla gore terfi etti.

NATO, 28-30 Haziran’da İspanya’nın başkenti Madrid’de yapılacak zirve toplantısı öncesinde 30 üye ülkede ortalama 29 bin kişinin katılmış olduğu anket yaptırdı.

Ankette “Ülkenizin NATO üyeliği lehine yada aleyhine oy kullanacak olsanız hangisini seçerdiniz?” sorusuna yüzde 72 oranında lehte yanıt verildi. Bu oran 2021’de yüzde 71’di.

NATO sınırlarında yaşayanların yüzde 60’ı NATO üyeliği sebebiyle ülkelerinin daha güvende, yüzde 20’si ise daha azca güvende bulunduğunu beyan etti.

Ülkelerinin gelecekteki güvenliği için NATO üyeliğinin mühim bulunduğunu düşünenlerin oranı yüzde 71, önemsiz bulunduğunu söyleyenlerin oranı ise yüzde 9 oldu.

Ihtimaller içinde bir referandumda ülkelerinin NATO üyesi olarak kalmasını isteyeceklerin oranı yüzde 84 olurken, bunu istemeyeceklerin oranı yüzde 16 olarak ölçüldü.

Ankete katılanların yüzde 67’si ülkesinin bir başka NATO müttefikini saldırıya uğraması halinde savunması icap ettiğini söylemiş oldu. Yüzde 11 ise buna karşı çıktı.

Rusya ve Çin’e bakış negatif

Ankette Rusya‘nın Ukrayna’ya saldırısı da soruldu. Katılanların yüzde 67’si hücum sebebiyle ülkelerinin güvenliğinin etkilendiğini, yüzde 25 etkilenmediğini belirtti. NATO vatanlarında harp çıkma ihtimalinden kaygı edenlerin oranı yüzde 70, etmeyenlerin oranı yüzde 19 oldu.

Ankete katılanların yüzde 68’i Rusya‘ya hoş bakmadıklarını, yüzde 9’u ise pozitif baktıklarını söylemiş oldu. Gene halkın yüzde 68’i Rusya ile ilgili görüşlerinin son bir yılda bozulduğunu beyan etti.

Çin’e yönelik düşüncelerin de son bir yılda daha negatif hale geldiği görüldü. Ankete katılanların yüzde 52’si Çin’e hoş bakmadıklarını belirtti. Bu oran 2021’de yüzde 41 olmuştu. Halkın yüzde 47’si Çin ile ilgili fikirlerinin son 12 ayda negatif yöne gittiğini söylemiş oldu.

Çin Halk Cumhuriyeti İspanya Madrid Rusya Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.