Milyonlarca esnafa müjde! Konut projesiyle beraber başlamış olacak TOKİ kapsama aldı

Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut hamlesinde esnaf da unutulmadı. Eylül ayında Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı dev toplumsal konut projesinde toplumsal konut ve arsanın yanı sıra işyeri de kapsama alındı.

Abone ol

Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut hamlesi esnafı da rahatlatacak. İllerde ufak ve orta ölçekli işletmeler için tesisler inşa edilecek. İşyerleri vatandaşa 20 yıl vadeyle satılacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) eliyle yürütülecek proje kapsamında 81 ilde ufak ve orta ölçekli işletmeler için endüstri tesisleri kurulacak.

Uzun vade düşük taksit
Toplumsal konut anlayışıyla yürütülecek projede yurttaş uzun vadelerle düşük taksitlerle işyeri sahibi olacak. Edinilen bilgilere bakılırsa, meydana getirilen emekler kapsamında vatandaşa kira öder benzer biçimde işyeri sahibi olması için 20 yıl vadeli ödeme koşulu sağlanması planlanıyor.

Kura yöntemiyle satışa sunulacak ticari ünitelerin sayısı ve özellikleri vatandaşın talebine bakılırsa belirlenecek.

Konut, arsa, işyeri hamlesi devamlı olacak
Geçtiğimiz günlerde toplumsal konut, Gömü arazileri ve ticari üniteleri uygun ödeme koşulları ile satışa sunacaklarını belirten Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, toplumsal konut anlayışı ile endüstri tesisleri yapılacağını belirterek, “Üretimi ve istihdamı çoğaltmak için ufak ve orta ölçekli işletmelere endüstri tesisleri kuracağız Böylece kira öder benzer biçimde işyeri sahibi olunacak” dedi.

Toplumsal konut projesinin ‘yaşayan bir proje’ olarak kurgulandığını özetleyen Bakan Kurum, “Devamlı şekilde arazi üretimi yapılarak, talep edilen yerlerde emekler an be an devam edecek” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Eylül’de Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafınca tüm detayların paylaşılacağı proje kapsamında, bilhassa yapılacak üstün dereceli sayıdaki toplumsal konutlar için vatandaşın erişilebilir şartlarda kira öder benzer biçimde ev sahibi olmasını sağlamak, fahiş artan kira rakamlarını düşürmek, salgın döneminde daralan konut arzını hızla artırarak, inşaat sektörünü canlandırmak amaçlanıyor.

Altyapılı arsa satışı projesinde de asla evi olmayan vatandaşa kendi istediği benzer biçimde ev yapma imkanı gene uygun ödeme koşullarıyla sağlanması planlanıyor.

Esnafa 20 yıl vadeli satılacak işyerinde de üretimin ve istihdamın artırılması hedefleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.