Küresel piyasalar, BoE’nin faiz kararını bekliyor

Küresel piyasalarda, jeopolitik risklere ilişkin endişelerin geri plana atılması ve yatırımcıların beklentilerden iyi gelen şirket finansal neticeleri ve makroekonomik verilere odaklanması ile pozitif bir seyir izlenirken, bugün İngiltere Merkez Bankası‘nın (BoE) faiz kararının yanı sıra yoğun veri gündemi izlenecek.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, Çin ile egemenlik ihtilafındaki Tayvan’ı ziyaret etmesi kapsamında artan jeopolitik risk algısının yatışmasıyla yatırımcılar, küresel çapta açıklanan veriler ile şirket finansal neticeleri kapsamında meydana getirilen geleceğe dönük yönlendirmelere odaklandı.

Bu kapsamda dün ABD’de teknoloji ve Avrupa’da bankacılık sektörü şirketlerinden gelen pozitif bilançolar hisse piyasalarını desteklerken, dünya genelinde açıklanan hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin beklentilerden iyi performansa işaret etmesi de risk iştahını artırdı.

Açıklanan verilere bakılırsa, ABD’de Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat dışı endeksi, temmuzda 56,7 ile 3 ayın en yüksek seviyesine çıkarak hizmet sektöründe büyümeye işaret etti. Ülkede yapınak siparişleri de haziranda yüzde 2 ile beklentilerin üstünde artarak yüksek faiz ortamında imalat sektörünün enerjisini koruduğunu gösterdi.

ABD Merkez Bankası ( Fed ) yetkililerinin sözle yönlendirmeleri de gündemin odağında kalmaya devam ederken, dün St. Louis Fed Başkanı James Bullard, önden yüklemeli faiz artırma stratejisini desteklediğini, faiz oranının yıl sonuna kadar yüzde 3,75-4 aralığına yükselmesinden yana bulunduğunu söylemiş oldu.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de ekonominin beklendiği şeklinde gelişmesi halinde gelecek ay 50 baz puanlık, enflasyonun hız kesmemesi durumda ise 75 baz puanlık faiz artışının uygun olabileceğini belirtirken, Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin bankanın enflasyonu denetim edebileceğini sadece resesyonun ihtimaller içinde bulunduğunu açıkladı. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de Fed’in araçlarını tam olarak kullanmasının zamanı bulunduğunu vurgulayarak, “Fed’in gelecek yıl faiz oranlarını düşürmesi oldukça mantıksız küçük bir ihtimal.” dedi.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında alıcılı bir seyir seyredildi. Dow Jones endeksi yüzde 1,29 yükselirken, S&P 500 endeksi yüzde 1,56 artışla 2 ayın, Nasdaq endeksi yüzde 2,59 kıymet kazancıyla 3 ayın en yüksek seviyesinden kapanmış oldu. Dolar endeksi dün meydana gelen yatay seyrine bugün de devam ederek 106,4 seviyesinde bulunuyor. ABD’nin 10 senelik tahvil faizi ise dün yüzde 2,84’ü kontrol etmesinin peşinden düşüşe geçerek yüzde 2,72’de dengelendi.

Avrupa tarafında, Rusya-Ukrayna savaşı ve enerji fiyatlarına ilişkin haber akışı gündemin odağındaki yerini korurken, gözler bugün BoE’nin faiz sonucu ve sonrasında BoE Başkanı Andrew Bailey’in yapacağı değerlendirmelere çevrildi. Yükselen enflasyon karşısında aralık ayından bu yana her toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımına giden bankanın, bu ay 50 baz puanlık artış gerçekleştirmesi planlanıyor. Söz mevzusu beklentinin gerçekleşmesi durumunda banka, 1995’ten bu yana en yüksek miktarlı faiz artırımına başvurmuş olacak.

Dün açıklanan verilere bakılırsa Avro Bölgesi’nde hizmet sektörü PMI temmuzda önceki aya bakılırsa 0,6 puan artarak 51,2 ile beklentilerin üstünde gerçekleşti. Pozitif veri ve teknoloji hisselerine gelen alımlarla yükselen Avrupa borsalarında, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 1,03, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,97 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,49 kıymet kazanmıştır. Avro/dolar paritesi 1,0170 seviyesinde yatay hareket ederken, BoE’nin faiz sonucu öncesi sterlin/dolar paritesi 1,2155’te dengelendi.

Asya genelinde, Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin peşinden Çin ordusu bugün Tayvan adası çevresinde askeri tatbikata başladı. Gerçek atışların da yapıldığı tatbikat, 7 Ağustos’a kadar sürecek. Mevzuya ilişkin gelişmeler bir süre daha gündemde duracak olsa da hisse piyasalarının yeni güne pozitif başlaması dikkati çekiyor. Söz mevzusu yükselişte, Alibaba’nın bugün açıklanacak finansal neticeleri öncesi teknoloji hisselerine gelen alımlar etkili olurken, kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,6, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,6 artışla seyrediyor.

Yurt içinde, dün Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 1,39 kıymet kazanarak 2.684,46 puanla tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirmiş oldu. Dolar/TL, dün önceki kapanış seviyesine bakılırsa yüzde 0,02’lik sınırı olan düşüşle 17,9418’den kapanmasının peşinden, bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,9460’tan işlem görüyor.

Yatırımcıların bugün BoE’nin faiz kararını takip edeceğini belirten analistler, veri gündeminde ise yurt içinde gerçek efektif döviz kuru ile haftalık para ve banka istatistiklerinin, yurt haricinde ABD’de dış tecim dengesi ve haftalık işsizlik başvurularının öne çıktığını söylemiş oldu.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.700 seviyesinin direnç, 2.540 puanın destek konumunda bulunduğunu bildirdi.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şu şekilde:

09.00 Almanya, haziran ayı yapınak siparişleri

14.00 İngiltere, BoE’nin faiz sonucu

14.30 İngiltere, BoE Başkanı Bailey’in hitabı

14.30 Türkiye, temmuz ayı gerçek efektif döviz kuru

14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri

15.30 ABD, haziran ayı dış tecim dengesi

15.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları

Tam Vapur Şok Denemeleri Merkez Bankası England Fed Iktisat Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.