Küresel besin tutarları temmuzda geriledi! Tahıl Koridoru’nun tesiri büyük

Birleşmiş Milletler Besin ve Ziraat Örgütü (FAO), küresel besin fiyatlarının temmuzda bundan önceki aya nazaran yüzde 8,6 gerilediğini bildirdi. Temmuzdaki düşüşte, bitkisel yağlar, tahıllar, şeker ve süt ürünleri ile etin internasyonal fiyatlarındaki gerilemeler etkili oldu.

Abone ol

FAO’dan meydana getirilen açıklamada, besin emtia sepetinin internasyonal fiyatlarındaki aylık değişimlerin izlendiği Besin Fiyat Endeksi verileri paylaşıldı.

Buna nazaran, Besin Fiyat Endeksi, temmuzda bundan önceki aya nazaran yüzde 8,6 düşüşle 140,9 puana geriledi. Böylece, Besin Tutarları Endeksi temmuz ayında son 10 senenin en sert aylık düşüşünü gösterdi.

Endeks, Temmuz 2021’e nazaran ise yüzde 13,1 terfi etti.

Temmuzdaki düşüşte, bitkisel yağlar, tahıllar, şeker ve süt ürünleri ile etin internasyonal fiyatlarındaki gerilemeler etkili oldu.

Tahıl Koridoru tutarları düşürdü
Tahıl Fiyat Endeksi geçen ay hazirana nazaran yüzde 11,5 düşüş gösterdi. Bu zamanda endekste temsil edilen tüm tahılların internasyonal tutarları düştü.

Fiyatlardaki düşüş, Karadeniz tahıl girişimi ile Ukrayna’nın tahıl ihracatının önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik anlaşmanın hayata geçirilmesi ve Şimal Yarım Küre’deki hasat mevsiminden kaynaklandı. Buğday tutarları aylık bazda yüzde 14,5 geriledi. Tahıl Fiyat Endeksi temmuzda geçen senenin aynı dönemine kıyasla ise yüzde 16,6 arttı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.