Kripto para piyasalarında son durum Yazar Investing.com


© Reuters

Investing.com – Kripto paralar, dün meydana gelen düşüş eğiliminin peşinden bugün akşam saatlerine kadar gelen alımlarla dün meydana gelen kayıplarını telafi etti.

Kripto para piyasa kıymeti, dün yüzde 3,7 oranında kıymet kaybı sonrası bugün benzer oranda yükselerek tekrardan 900 milyar dolar bandında geri döndü. Piyasalarda son 24 saatlik averaj işlem hacmi ise 70 milyar doların altında kalmış olarak düşük seyretmeye devam ediyor. 

Son 24 saatlik fiyat hareketlerine bakılırsa ilk 100 kripto paranın şu an 84’ü artıda devam ediyor. 

(BTC), 20.000 dolar bandındaki hareketine devam ediyor 

Bitcoin, dün meydana gelen satıcılı işlemlerde kısa bir süre 20.000 doların altını kontrol ettikten sonrasında ana destek seviyesinden gelen alımlarla bugün 20.800 dolara kadar terfi etti. Dünden bu yana bu bölgede bir direnç oluşurken BTC’nin averaj 20.500 dolar seviyesinde bir tepkiyle karşılaşması dar bir alanda hareket etmesine niçin oluyor. 

Buna bakılırsa en büyük kripto para dün meydana gelen yüzde 3,55 oranında gerilemenin peşinden bugün açılıştan bu yana yüzde 3,1 oranında kıymet kazanmıştır. Toplam piyasa kıymeti 392 milyar dolarda bulunan Bitcoin’in piyasa egemenlik oranı, son günlerdeki düşüşüne devam ederek yüzde 44 oranının altına sarkmak suretiyle. Bu durum altcoin piyasasının daha iyi performans göstermesine bağlı olarak gelişiyor. 

Altcoin piyasasında son durum

Bitcoin hariç piyasa kıymeti bugün ortalama 520 milyar dolar seviyesinde devam ediyor. Altcoin piyasa kıymeti, bugünkü fon girişleriyle beraber dün meydana gelen çıkışları telafi etmiş durumda. 

En büyük altcoin (ETH), dün 1.050 dolardan kapanış gördükten sonrasında açılıştan bu yana yüzde 6,5’a yakın kıymet artışı görmüş oldu ve 1.117 dolara kadar terfi etti. 

En büyük 10 kripto para içinde son 24 saatlik vakit diliminde ekside devam eden kripto para bulunmuyor. BNB coin, dün meydana gelen fiyatına bakılırsa yüzde 5 kıymet artışıyla 226 dolara yükselirken (ADA), yüzde 0,12 oranında düşük bir kıymet artışıyla 0,47 dolarda kaldı. 

Son 7 günlük kıymet artışlarında ise bugün yüzde 4 artışla 37 dolardan işlem gören , yüzde 15 oranında kıymet artışını koruyarak öne çıkan altcoin oldu. 

İlk 100 kripto parada bugün öne çıkan altcoinler içinde Polygon (MATIC), son 24 saatte yüzde 25 artarak öne çıktı. MATIC tokeni, akşam saatlerine doğru 0,5 dolar bandında hareket ediyordu. Bugün çift haneli kazançlar kaydeden öteki altcoin’ler içinde THORChain (RUNE), yüzde 14’e yakın kıymet artışıyla ve  Enjin Coin (ENJ), Curve DAO Token (CRV), Sandbox (SAND), yüzde 12 bandında kıymet artışlarıyla yer aldı.

Bugün azca sayıda kripto parada düşüş görülürken haftalık kazançlarıyla öne sıralarda yer edinen Synthetix (SNX), yüzde 5 ve Waves (WAVES), yüzde 3 oranında geriledi. 

Yazar: Günay Caymaz 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.