KPSS soruları bin dolara internette mi satıldı? Bomba iddia Meclis gündeminde

Kpss sınavında çıkan bazı soruların bir yayınevinin tecrübe etme sorularıyla aynı çıkması ortalığı karıştırdı. Skandal vaka sonrası ÖSYM Başkanı Halis Aygün, Resmi Gazete’de piyasaya sürülen Cumhurbaşkanı Kararıyla görevden alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Devlet Denetleme Kurulu vakayla ilgili araştırma başlattı.

SORULAR İNTERNETTE SATILDI İDDİASI

Mevzu gündemdeki sıcaklığını korurken KPSS sorularıyla ilgili toplumsal medyada bomba bir iddia daha ortaya atıldı. Soruların imtihan öncesinde internette bin dolara satılmış olduğu öne sürüldü. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, söz mevzusu iddiayı Meclis’ taşıdı.

KPSS soruları internetten bin dolara mı satıldı? Bomba iddia Meclis gündeminde

CHP’Lİ VEKİL SORU ÖNERGESİ VERDİ

Antmen, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlamasını isteyerek Meclis Başkanlığı’na verdiği sual önergesinde “2022 KPSS sorularının derin, karanlık internette 1000 dolar karşılığında satılmış olduğu doğru mudur? Doğruysa şu ana kadar kaç kişinin bu soruları satın almış olduğu belirlenmiştir? Mevzuyla ilgili bir araştırma yapılacak mıdır?” diye sordu.

Antmen’in önergesinde yer edinen sorular şu şekilde;

  • KPSS 2022 sorularının bir yayınevi ve hazırlık kursuna daha evvel verildiği iddiaları doğru mudur? Doğruysa bu mevzu hakkında soruşturma ne vakit başlatılacaktır? Milyonlarca insanoğlunun yaşamını etkileyecek olan ve 2010’da FETÖ eliyle çalınmış KPSS soruları skandalının aynısı olan bu durumda bakanlık olarak ne yapacaksınız?
  • Soruları servis edenler kimlerdir? Bu kişiler hakkında soruşturma, yönetimsel ve hukuki süreç başlatılmış mıdır? Bu soruların güvenliği niçin sağlanamamıştır?
  • Şu ana kadar bahsi geçen yayınevi ve hazırlık kurslarının sorularından kaçı 2022 KPSS soruları ile aynıdır? Kaçı ise benzer sorulardır?
  • 2022 KPSS sorularının derin, karanlık internette sınavdan 1 ay ilkin 1000 dolar karşılığında satılmış olduğu iddiaları doğru mudur? Doğruysa şu ana kadar kaç kişinin bu soruları satın almış olduğu belirlenmiştir? Mevzuyla ilgili bir araştırma yapılacak mıdır?
  • Başka herhangi bir yayınevi, kurs ve web sitesinde KPSS sorularının aynıları yada benzerlerine rastlanmış mıdır? Var ise bunlar hangileridir? Mevzuyla ilgili detaylı bir araştırma ve tarama yapılmakta mıdır?
Mesut Şahin

KPSS Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.