Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin ilk başbakanından kalan son parça ülkesine ulaştı

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin (KDC) 1961’de öldürülen ilk Başbakanı Patrice Lumumba’nın asitte yok edilen cesedine ilişik son parçası olan altın kaplı dişi, 61 yıl sonrasında ülkesine ulaştı.

Ailesi, Lumumba’nın dişinin de bulunmuş olduğu KDC bayrağına sarılı tabutu başkent Kinşasa’ya getirdi.

Lumumba’nın 61 yıl sonrasında ülkesine ulaşan tek dişi, Lumumba’nın yaşamında ehemmiyet arz eden bölgelere götürülecek arkasından 30 Haziran’da düzenlenecek resmi törenle Kinşasa’da toprağa verilecek.

Cenaze töreninin arkasından ülkede 3 gün ulusal yas duyuru edilecek.

Belçika‘dan özür

Lumumba’dan kalan son parça, 20 Haziran’da Belçika‘nın başkenti Brüksel’de düzenlenen resmi törenle ailesine teslim edilmişti.

Törende konuşan Belçika Başbakanı Alexander de Croo, Lumumba’nın öldürülmesine neden olan vakalarla ilgili olarak o dönem iktidarda olan hükümetin bazı bakanlarının “etik sorumluluğu” bulunduğunu söylemişti.

De Croo, “Burada ailesinin huzurunda Belçika hükümetinin özrünü sunmak isterim.” ifadesini kullanmıştı.

Belçikalıların danışmanlık yapmış olduğu grup öldürmüştü

Lumumba, KDC’nin Haziran 1960’ta Belçika’dan bağımsızlığını kazanmasından sonrasında ülkenin ilk başbakanı olmuştu. İç kargaşalık ve siyasal krizler sebebiyle yalnız eylül ayına kadar görevde kalan Lumumba, ev hapsine alındı. Ev hapsinden kaçarken Albay Joseph Mobutu’nun askerlerince yakalanan Lumumba, ayrılıkçı bir gruba teslim edildikten sonrasında idam edildi.

ABD’nin Sovyet yanlısı görmüş olduğu Lumumba’yı idam eden gruba Belçikalı güvenlik görevlilerinin danışmanlık yapmış olduğu, KDC’li liderin cesedinin parçalara ayrılarak sülfürik asitte eritildiği seneler sonrasında belirlendi.

Belçikalı görevliler içinde bulunan polis müdürü Gerard Soete, 1999’da Lumumba’nın öldürülmesine yardım ettiğini kabul etti. Soete, bu vaka esnasında Lumumba’nın biri altın kaplı birkaç dişini ve el parmak kemiklerini alarak senelerce sakladığını kabul etti.

Belçika parlamentosu, 2001’de bazı Belçikalı yetkililerin Lumumba’nın ölümünden “ahlaken görevli” olduğu sonucuna vardı. Bir yıl sonrasında da Belçika hükümeti resmen özür diledi.

2000 senesinde ölen Soete hakkında hiçbir vakit dava açılmadı. Soete, Lumumba’dan kalan parçaları ölene kadar sakladı. Soete’nin kızı Godelive Soete 2016’da bir Belçika dergisinin muhabiriyle yapmış olduğu röportajda Lumumba’nın dişlerinden birini gösterdi. Bunun üstüne Godelive Soete’nin evinde arama icra eden polis, Lumumba’nın kalıntılarına el koydu.

Koruyucu Aile Günü Brüksel Belçika Kongo Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.