Kiril Petkov kimdir? Bulgaristan Başbakan’ı Kiril Petkov kimdir, kaç yaşlarında, nereli, mesleği ne? Kiril Petkov’un yaşamı ve biyografisi!

Bulgaristan’da 6 aydır görevde olan Başbakan Kiril Petkov’un koalisyon hükümeti, mecliste meydana getirilen itimat oylamasını kaybederek düştü. Bunun arkasından Kiril Petkov kimdir merak edildi. Peki, Kiril Petkov kimdir? Bulgaristan Başbakan’ı Kiril Petkov kimdir, kaç yaşlarında, nereli, mesleği ne? Kiril Petkov’un yaşamı ve biyografisi nedir?

KİRİL PETKOV KİMDİR?

Kiril Petkov Petkov (17 Nisan 1980 doğumlu), 13 Aralık 2021’den beri Bulgaristan başbakanı olarak vazife meydana getiren Bulgar siyasetçi, ekonomist ve girişimcidir. Asen Vasilev ile beraber kurduğu bir siyasal parti Değişime Devam’ın (PP) eş lideridir.

Erken yaşam ve eğitim

Petkov, 17 Nisan 1980’de Filibe’de dünyaya geldi. Vancouver’daki Britanya Kolumbiyası Üniversitesinden finans alanında tecim lisans derecesine ve sınıfının ilk %10’unda yer almış olduğu Harvard Üniversitesinden işletme yönetimi yüksek lisans derecesine haizdir. Öğretim üyelerinden biri, küme stratejilerinin geliştirilmesi mevzusunda uzmanlaştığı Michael Porter’dı. Petkov, Harvard Üniversitesine bağlı Sofya Üniversitesinde Ekonomik Stratejiler ve Rekabet Edebilirlik Merkezinin kurucularından biridir ve burada ekonomik kalkınma ve rekabet edebilirliğin mikroekonomisi dersleri vermiştir.

İş kariyeri

2001’den 2005’e kadar Petkov, Kanadalı besin şirketi McCain Foods için kurumsal geliştirme müdürü olarak çalıştı. 2007’den beri yüksek katma kıymetli inovasyon alanında projeler geliştiriyor ve şirketi ProViotik, ABD Birleşik Devletleri’nde biyoteknoloji alanında birçok patente haiz.

Siyasal kariyer

Iktisat bakanlığı

12 Mayıs-16 Eylül 2021 tarihleri içinde Petkov, Stefan Yanev’in geçici hükûmetinde iktisat bakanı olarak vazife yapmış oldu. Petkov, bakan olarak ilk kez televizyonda göründüğünde, devlet tarafınca denetim edilen ve minik ve orta ölçekli işletmeleri desteklediği iddia edilen Bulgar Kalkınma Bankasının dört işadamına ilişik bir tek sekiz şirkete 500 milyon euroluk kredi dağıttığını deklare etti. Uygulamayı ‘çirkin’ olarak kınadı ve kredilerin iyi mi tahsis edildiğine dair bir denetim başlattı.

Bulgaristan başbakanlığı

19 Eylül 2021’de Petkov ve Asen Vasilev, benzer düşünen öteki tüm partileri bir hükûmet oluşturmak suretiyle bir araya getirebilecek birleştirici güç olmayı amaçlayan bir yolsuzlukla savaşım partisi olan Değişime Devam (PP) siyasal projesini sundular. Çift, Harvard Business Schoolda okurken tanıştı.

PP’nin kazanmasının arkasından Petkov, ilk sonuçların açıklanmasının arkasından gazetecilere verdiği demeçte, “Bulgaristan yeni bir yol izliyor. [Yolsuzluğu] durdurabilir ve vergi mükelleflerinin refahı için parayı tekrardan dağıtabilirsek, o vakit birkaç tarafla anlaşmaya varabiliriz.” dedi. Petkov, Bulgaristan’da yolsuzlukla mücadeleye katılacak tüm taraflarla ortak olmaya istekli bulunduğunu söylemiş oldu. Petkov, başbakan olmak istediğini deklare etti ve DB ve Bu şekilde Bir Halk Var ile “saydam” koalisyon müzakereleri yürütmek istediğini söylemiş oldu. DPS ve GERB, PP ile koalisyon görüşmelerini reddetti.

PP, BSP, ITN ve DB temsilcileri içinde 23 Kasım ve 27 Kasım tarihleri içinde 18 siyaset alanında bir takım görüşme yapılmış oldu. 10 Aralık’ta dört Bulgar partisinin liderleri, aylarca devam eden siyasal krizi sona erdirecek bir koalisyon oluşturmayı kabul ederek nisan ayından bu yana ilk tertipli hükûmeti kurdular. Antak kalma PP, DB, ITN ve BSP arasındaki uzun görüşmelerin arkasından geldi. Petkov, “Önümüzdeki dört yıl süresince devam edeceğini umduğumuz istikrarlı bir hükûmet önermeye doğru ilerliyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Rumen Radev kısa bir süre sonrasında hükûmeti kurma görevini Petkov’a verdiğini duyurdu. 12 Aralık günü Petkov, kabinesinin oluşumunu sundu ve 13 Aralık 2021’de kabinesi Ulusal Meclis tarafınca onaylandı.

Petkov, 13 Aralık 2021’de 134 lehte ve 104 aleyhte oyla Bulgaristan başbakanı seçildi. Yeni hükûmeti aynı gün Cumhurbaşkanı Rumen Radev tarafınca atandı.

Haberler.com – Gündem

Kimdir Gündem Siyaset Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.