Katar, ABD’li enerji firmasıyla naturel gaz sahasını genişletme anlaşması imzaladı

Katar, ABD’li enerji şirketi ConocoPhillips ile ülkenin kuzeydoğusunda bulunan naturel gaz sahasının genişletilmesi yönünde antak kalma imzalandığını deklare etti.

Katar Enerji Şirketi’nden meydana getirilen yazılı açıklamada, İtalyan ENI ve Fransız Total şirketlerinin arkasından, ABD’den ConocoPhillips şirketiyle ülkedeki naturel gaz alanını genişletmek suretiyle ortaklık geliştirildiği duyuruldu.

Projenin maliyetinin 28 milyar 750 milyon dolar olduğu belirtilen açıklamada, Katar Enerji Şirketi’nin projedeki ortaklık payının yüzde 75, ConocoPhillips’in payının ise yüzde 25 olduğu kaydedildi.

Naturel gaz alanının genişletilmesi projesine dair data veren Katar Enerji İşlerinden Görevli Devlet Bakanı Saad bin Şeride el-Kabi, projeyle Katar’ın 77 milyon tonluk senelik sıvılaştırılmış naturel gaz (LNG) üretim kapasitesinin “2026 yılına kadar 110 milyon tona çıkarılacağını” açıkladı.

Kabi, Katar’ın LNG üretiminin yüzde 80’inin Asya’ya ihraç edilmiş olduğu bilgisini vererek, ilave üretimle Avrupa’ya daha çok LNG ihraç edileceğine dikkati çekti.

Katar kuzeydoğu naturel gaz sahasını genişletiyor

Katar Enerji Şirketi dün yapmış olduğu açıklamada, İtalyan enerji şirketi ENI ile ülkenin kuzeydoğusundaki naturel gaz sahasının genişletilmesi yönünde antak kalma yapıldığını bildirmişti.

Doha yönetimi 12 Haziran’da ise aynı bölgedeki naturel gaz sahasının genişletilmesi için Fransız enerji şirketi Total’le antak kalma imzalamıştı.

Tam Vapur Şok Denemeleri Katar Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.