İttifaklar arasındaki fark yüzde 4.8! Seçimin kaderini HDP belirleyecek

2023 seçimlerinin yaklaşmasıyla beraber anket şirketleri de yaptıkları anketlerin neticelerini art arda yayınlamaya başladı. Aksoy Araştırma şirketinin son anketinde Cumhur ve Millet İttifakı arasındaki farkın azlığı dikkat çekerken, Cumhurbaşkanlığı seçiminde hemen hemen kati bir tavır ortaya koymayan HDP’nin yüzde 10 oyla kilit durumda olduğu seyredildi.

Ankete gore “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna “AK Parti” yanıtını verenlerin oranı yüzde 29.7 oldu. İktidar partisini yüzde 28.8’le CHP takip etti. Üçüncü sırada ise bir süredir yükselişini sürdüren İYİ Parti yer aldı: Yüzde 14. İYİ Parti’ye oy vereceğini söyleyenlerin oranı, aynı firmanın bundan önceki anketinde yüzde 13.2 olarak belirlenmişti. HDP yüzde 10 bandında çıkarken, MHP ise yüzde 7.8 oy aldı. Öteki partiler ise şöyleki sıralandı: DEVA Partisi yüzde 2.5, Gelecek Partisi yüzde 1.3 ve Mutluluk Partisi yüzde 0.9.

Bu oy oranları ittifaklar bazında değerlendirildiğinde; Millet İttifakı’nın Cumhur’la arasındaki farkı açmaya başladığı görülüyor. Cumhur İttifakı ortakları AK Parti ile MHP’nin toplam oy oranı yüzde 38 olarak belirlenirken, CHP ile İYİ Parti’nin birlikteliğindeki Millet İttifakı yüzde 42.8’e ulaşıyor. İki partinin altılı masada beraber bulundukları Mutluluk Partisi, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nin oy oranları da buna eklendiğinde muhalefetin toplam desteği 47.5.

Son ankette ittifaklar arasındaki fark 4.8 oldu, düğümü HDP çözüyor

Bu aşamada bir kez daha kilit parti konumundaki HDP öne çıkıyor. Şu sıralar MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ısrarıyla oluşturulan ‘kapatma’ davasıyla boğuşan partinin oy oranı yüzde 10.

Haberler.com – Siyaset

Siyaset Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.