İsveç basını hükümete çok öfkeli oldu: Erdoğan’ın önünde diz çökmemiz hoş değil

İSVEÇ basını Türkiye ile meydana getirilen muhtırayı masaya yatırıken; İsveç hükümetine çok öfkeli oldu.

Abone ol

Türkiye ile NATO için meydana getirilen anlaşmayı içine sindiremeyen İsveç basını, İsveç hükümetine çok öfkeli oldu.

Gazeteler; İsveç’in Türkiye karşısında büyük hezimet yaşadığını aktarırken, bu anlaşmayı içlerine sindiremediklerini belirtti.

Aftonbladet yazarı Gazeteci Wolfgang Hansson: ”Erdoğan’ın önünde eğilmek {hiç de} hoş değildi. Oldukca küçültücüydü. Beklentim o ki: İsveç’in ödediği geçici bir karşılık olsun.”

Expressen yazarı Magnus Falkehed: “Bizim başbakanımızın diz çöküp Erdoğan’ın ayakkabılarını diş fırçasıyla boyaması, İsveç’in Ukrayna’ya dönmemesi için anlaşılabilir.”

Toplumsal Demokratlı eski Kalkınma Bakanı Pierre Schori: “Türkiye ile meydana getirilen bu antak kalma utanç verici.”

Toplumsal Demokratlı Eski Dışişleri Bakanı Lena Hjelm-Wallén: “Türkiye ile bu süreci yaşamak zorunda kalmak fazlaca üzücü.”

İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye’ye verdiği taahhütler;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg başkanlığında meydana getirilen 4’lü zirve sonrasında, bu ülkeler içinde memorandum imzalandı.

Terör örgütü PKK/YPG’ye desteği sebebiyle İsveç ve Finlandiya’ya tepki gösteren Türkiye, 4’lü görüşmeden istediğini aldı. İsveç ve Finlandiya’nın verdiği taahhütler şunlar: PKK ve uzantılarıyla mücadelede Türkiye’yle tam ortaklaşa iş.

Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadelede Türkiye’yle dayanışma sergilenmesi.

PYD/YPG ve FETÖ’ye destek sağlamama taahhüdü.

Müdafa sanayii alanında engelleme kısıtlamalara gidilmemesi, işbirliğinin artırılması.

İsveç ve Finlandiya’nın terörizmle savaşım ve müdafa sanayii mevzularındaki ulusal mevzuatlarını ve uygulamalarını tadil etme taahhüdü.

Terörizm ve örgütlü suçlarla savaşım alanında danışma paylaşımına ilişkin yapılandırılmış ortaklaşa iş mekanizması tesisi. Terör suçlularının iadesi mevzusunda somut adımlar atılması ve ikili düzeyde ahdi düzenlemeler yapılması.

PKK ve uzantılarının ve paravan örgütlerinin para toplama ve eleman devşirme faaliyetlerinin yasaklanması ve bunların soruşturulması.

Türkiye’ye yönelik terör propagandasının engellenmesi.

Finlandiya ve İsveç’in PESKO (AB Sürekli Yapılandırılmış İşbirliği Süreci) dahil AB güvenlik mekanizmalarına en geniş şekilde katılımının desteklenmesi.

Bu adımların uygulanmasını denetlemek suretiyle Hakkaniyet, İstihbarat ve Güvenlik kurumlarının katılımıyla Sürekli Ortak Mekanizma kurulması.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.