İstanbul’da zamanı an! Tahıl koridoru anlaşması çerçevesinde 27 bin ton mısır yüklü vapur Boğaz’dan geçti

Tahıl sevkiyatı anlaşması çerçevesinde, Ukrayna‘nın Odessa Limanı’ndan çıkan Sierra Leon bayraklı 27 bin ton mısır taşıyan kuru yük gemisi Razoni, dün akşam saatlerinde İstanbul‘da Karadeniz açıklarına ulaşmış ve kendisine tahsis edilen alana demirlemişti.

Tahıl yüklü gemi 'Razoni' İstanbul Boğazı'nda

Razoni isminde gemide saat 10.00’da, BM, Rusya, Ukrayna ve Türkiye’den heyetler denetim gerçekleştirmiş oldu. Denetleme sonrası tekrardan harekete geçen ‘Razoni’ Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçerek İstanbul Boğazı’na giriş yapmış oldu. İstanbul ve Çanakkale boğazlarından geçecek olan vapur, Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki limana doğru hareket etmeye başladı.

İstanbul'da tarihi an! 27 bin ton mısır yüklü gemi Boğaz'dan geçti

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, İstanbul’da Türkiye’nin diplomatik çabalarıyla imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması sonrası Odessa’daki Chornomorsk Limanı’nı ziyaret etti. Burada gazetecilere demeç veren Zelenski, Ukrayna olarak sevkiyata hazır olduklarını belirterek, “Ukrayna tahıl sevkiyatına hazır. Türkiye ve BM’den sevkiyatı başlatmak için sinyal bekliyoruz” değerlendirmesinde bulunmuştu.

İstanbul'da tarihi an! 27 bin ton mısır yüklü gemi Boğaz'dan geçti

Öte taraftan İbrahim Kalınca da önceki günlerde mevzu ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Rus ve Ukraynalı heyetlerle geminin izleyeceği hattı görüştüklerini belirten Kalınca, “Ukrayna tarafıyla devamlı temas halindeyiz. Ruslarla da görüşüyoruz. Gemiler Odessa limanından çıkmaya hazır hale geldi. Hangi koordinattan iyi mi çıkacak, internasyonal karasularına girdiğinde, Türk kara sularına girdiğinde kim yükleyecek benzer biçimde bilgileri var. İlk geminin yarın sabah ihtimali yüksek görünüyor. Maalesef harp devam ediyor. Ukrayna haklı olarak “Anlaşmaya onay verdik fakat harp değişik cephelerde şiddetlenirse, esirler öldürülürse sevkiyat sıkışır” diyor. Bunun emniyetini sağlamak için başka cepheleri sağlam tutmamız gerekiyor” demişti.

İstanbul Boğazı İstanbul Ukrayna Dünya Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.