İstanbul’da ekmek yarından itibaren 5 TL’den satılacak

İstanbul‘da 210 gram ekmek, yarından itibaren 5 TL’ye satılacak. İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, resmi olmayan zam kararını değerlendirdi. Girdi maliyetlerinin arttığını belirten Çetin, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin uygun fiyatlı un satmaya devam etmezse fiyatın 7 TL’ye kadar çıkabileceğini söylemiş oldu.

Çetin açıklamalarında şunları söylemiş oldu:

“Ekmek imalatçısı esnafı zor durumda ve ayakta kalabilmesi için üretmek zorunda. Ikimiz de esnaf olarak, fahiş fiyata ekmek satmak istemeyiz. Sadece son bir yılda elektrik, naturel gaz, su, işçi maaşları, şu demek oluyor ki girdi maliyetlerimiz fazlaca arttı. Bazı kalemlerdeki artış yüzde 300’ü geçti.

TMO desteğini tüm fırınlar alamıyor. Bu yüzden zarar etmemek için ekmeği şu an minimum 5 TL’den satmak zorundalar. Fırıncılar, bu zamları 14 bin TL’lik cezai yaptırımı göze alarak yapıyor. TMO fırınlara uygun fiyatla ekmeklik buğday satışı halletmeye devam etmezse ekmeğin fiyatı 7 TL’ye kadar çıkabilir.

Bazı fırınlar, çalıştıracak personel bulamıyor. Zira işçi, belli bir ücretin altında çalışmıyor. Ekmeğin fiyatını esnaf yükseltmek istemez aslına bakarsan, mevcut durumda da satış zor. Zamlandığı süre satış yapmak daha da zor olacak. Geçen yıl, dağıtıma çıkan araçların kullandığı mazot 6-7 TL’den satılıyordu. Şimdi o da 30 TL oldu. Bazı fırınlar ekmeği dağıtamıyor bile.

210 gram ekmeğin 4 liraya çıkmasını onaylayan resmi tarife temmuzda çıkınca 250 gram ekmeğin 5 TL’den satılması resmi olarak da mümkün olacak. Ekmek imalatçısı, ekmeğe zam talep ediyor. Bu talep onaylanana kadar maliyetler gene artıyor ve bizim talep ettiğimiz fiyat düşük kalıyor. Geçen yıl 130 liraya aldığımız unun fiyatı bu yıl 550 liraya çıktı.”

ANKA / Iktisat

İstanbul Fırıncılar Odası İstanbul Zam Iktisat Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.