İsrail Müdafa Bakanı Gantz: “Hizbullah ve Lübnan devleti ağır karşılık ödeyecektir”

İsrail Müdafa Bakanı Benny Gantz, ülkesine karşı olası bir askeri operasyona girişilmesi durumunda Lübnan‘ın ve Hizbullah örgütünün büyük karşılık ödeyeceğini açıkladı.

Gantz, 1982 İsrail Lübnan Savaşı’nın 40’ıncı yılı dolayısıyla düzenlenen törene iştirakı sonrasında Twitter hesabından paylaşımlar yapmış oldu.

Kendilerinden Lübnan’da bir askeri operasyon istenmesi durumuna dair Gantz, şunları paylaştı:

“Hizbullah ve Lübnan devleti ağır karşılık ödeyecektir. İsrail vatandaşlarına yönelik herhangi bir tehdit durumunda, bizlere zarar vermek suretiyle kullanılacak hiçbir altyapı kesinlikle korunmuş olmayacak. Biz muharebeye hazırız, gerekirse yine Beyrut’a Sayda ve Sur’a yürürüz”

Gantz, bu durumda Lübnan’dan içerdeki cepheye olası hücum için de hazırlıklarını sürdürdüklerini açıkladı.

Harp tehditlerinin peşinden paylaşımlarını “ülkesinin cenk istemediğini” belirten ifadelerle sürdüren Gantz, “Süratli ve adaletle sonlandırılması ihtiyaç duyulan Lübnan ile aramızdaki deniz sınırına ilişkin çözüm şeklinde, biz sulh yolunda oldukça ileri gitmeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

Gantz, deniz sınırının belirlenmesine ilişkin anlaşmaya varmanın “ölüm döşeğindeki” Lübnan ekonomisi için bir nefes ve bölgenin istikrarı için mühim bir adım olacağının altını çizdi.

“Mücadelemiz Lübnan vatandaşlarıyla değildir” diyen Gantz, ileri gitmek için karşı tarafın (Lübnan) cesaretli olması icap ettiğini dile getirdi.

İsrail Müdafa Bakanı Benny Gantz’ın söz mevzusu paylaşımlarına karşı Lübnan makamlarından ya da Hizbullah’tan hemen hemen bir izahat yapılmadı.

Twitter İsrail Lübnan Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.