İl Sıhhat Müdürlüğü uyardı: “Güneş çarpmasına dikkat”

Türkiye‘nin en sıcak illerinden olan Aydın‘da hava sıcaklıkları ile beraber artan güneş çarpması vakalarına karşı İl Sıhhat Müdürlüğü, yapmış olduğu izahat ile vatandaşları uyardı.

Aydın İl Sıhhat Müdürlüğü, il genelinde artan hava sıcaklıklarının arkasından vatandaşlara uyarılarda bulunarak, güneş çarpmasına karşı dikkatli olunması gerektiği açıklandı. Gün içinde dışarıya çıkan vatandaşların aşırı sıcaklar dolayısıyla güneş çarpmasına maruz kalabileceğine dikkat çekilen açıklamada günün en sıcak saatleri olan 10.00-16.00 içinde zorunlu kalınmadıkça dışarı çıkılmaması gerektiği vurgulandı.

Mevzu ile ilgili Aydın İl Sıhhat Müdürlüğü’nden meydana getirilen açıklamada “Aşırı sıcağa maruz kalma sonucu gövde ısısını ayarlayan terleme mekanizmasının bozulmasına bağlı olarak vücut ısısının düşürülememesi ile güneş çarpması meydana gelir. Vücut ısısı 10-15 dakika içinde 40-41 derecenin üzerine çıkabilir. Güneş yada sıcak çarpması acil olarak tedavi edilmezse kalıcı hasara yada ölüme niçin olabilir. Şuur kaybından ilkin tedaviye başlanması durumunda iyileşme şansı oldukça yüksektir. Kişinin ateşi 39,4 aşama üzerindedir, deri kuru, kırmızı ve sıcaktır, terleme yoktur, bulantı kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, göz çukurlarının belirginleşmesi ve görme netliğinin bozulması ile komaya kadar gidebilen bilinç bulanıklığı yada kaybı vardır. İlk yardımda ise şahıs derhal serin ve hava akımı olan bir yere alınmalı, sıkı giysileri gevşetilmeli, soğuk su yada serinletici, klima benzer biçimde soğutucularla soğutulmaya çalışılmalı, bilinci kapalıysa kesinlikle içmesi için sıvı verilmemeli ve en yakın sıhhat kuruluşuna götürülmelidir. Lüzumlu durumlarda hava yolu açılmalı ve yapay solunum yapılmalıdır” ifadelerine yer verildi.

“DAHA ÇOK YAŞLILARDA GÖRÜLÜR”

Sıcak bitkinliğine de dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamanın devamında “Uzun süre aşırı sıcağa maruz kalma ve kafi oranda sıvı almamaya bağlı su ve mineral kaybıyla sıcak bitkinliği meydana gelir. Daha çoğunlukla yaşlılarda, yüksek tansiyonu olanlarda ve güneş altında çalışanlarda görülür. Aşırı terleme, bitkinlik, halsizlik, bayılma hissi, nabız hızlanması, ateş yükselmesi emareleriyle kendini gösterir. Deri soğuk ve nemlidir, nabız süratli ve zayıftır, solunum süratli ve yüzeysel, bilinç açıktır. Güneş çarpmasının daha hafifçe şekli olup yaşamsal çekince yoktur. İlkyardım ise uygun ve zamanında yapılırsa genel durum hızla düzelir. Serin bir yerde istirahata alınan hastanın giysileri gevşetilip, sırt üstü yatırılarak bacakları yükseltilir. Islak havlu yada bezle serinletilmeye çalışılır. Bolca oranda sıvı verilir. Bilhassa de tuzlu ayran içirilir. Ortalama 1 saat içinde kişinin genel durumu düzelmezse ne olursa olsun sıhhat kuruluşuna başvurulması gerekir” ifadeleri yer aldı.

(Uğur Yaratı /İHA)

İl Sıhhat Müdürlüğü Türkiye Aydın Güneş Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.